Προμηθέας: Κατέρρευσε στο τρίτο δεκάλεπτο και έχασε δίκαια στα Κανάρια

2022-01-26T22:54:27+00:00 2022-01-26T22:56:35+00:00.

26/Jan/22 22:54

Ο Προμηθέας Πάτρας αν και πάλεψε για περισσότερο από ένα ημίχρονο στην Ισπανία κόντρα στην Γκραν Κανάρια δεν τα κατάφερε και γνώρισε μία ακόμα ήττα στο EuroCup με 81-62.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου πραγματοποίησαν ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο στις Κανάριες Νήσους, όμως στο τρίτο δεκάλεπτο “λύγισαν” και βρέθηκαν στο -15 με αποτέλεσμα παρά τις προσπάθειες που έκαναν για ανατροπή να γνωρίσουν την ήττα με 81-62.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Γκραν Κανάρια με ρεκόρ 8-2 παραμένει μόνη πρώτη στην κατάταξη του Ομίλου, ενώ αντίθετα ο Προμηθέας με μόλις 2 νίκες και 8 ήττες τοποθετείται στην τελευταία θέση έχοντας λίγες πιθανότητες πρόκρισης.

Πολύ καλό πρώτο μέρος και μπροστά ο Προμηθέας!

Ντέρμπι ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα και ο Προμηθέας παρότι είχε 0/4 τρίποντα ήταν μπροστά με 8-7 (στο 5′) αφού οι Ισπανοί μετρούσαν ήδη 3 λάθη. Η Γκραν Κανάρια με σερί 5-0 και μαζεύοντας 3 επιθετικά προηγήθηκε με 12-8 (στο 7′) και η πρώτη περίοδος έληξε με την ελληνική ομάδα πίσω μόλις με 14-12 μετρώντας 0/5 τρίποντα, μόλις 1 ασίστ και 5 λάθη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες είχαν σαφώς καλύτερο επιθετικό ρυθμό και ο Χαντ φτάνοντας τους 8 πόντους έβαλε μπροστά στο σκορ με 24-22 (στο 14′) τον Προμηθέα. Μάλιστα στο 15ο λεπτό η ελληνική ομάδα με το πρώτο της τρίποντο (1/7) δια χειρός Ρέι (7 πόντους) προηγήθηκε για πρώτη φορά με +5 (29-24) δείχνοντας πολύ καλό πρόσωπο.

Οι παίκτες του Ζούρου είχαν σταματήσει τα εύκολα λάθη και διατηρούσαν το προβάδισμα με 31-27 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 38-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο έχασαν το ματς οι Πατρινοί

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Ισπανία ξεκίνησε με τον Προμηθέα να μην έχει συγκέντρωση και τους Ισπανούς να κάνουν σερί 7-0 και να προηγούνται εκ νέου με 43-38 (στο 23′). Τα λάθη των Πατρινών έφτασαν τα 15 και η Γκραν Κανάρια τα εκμεταλλεύτηκε και πέρασε μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά με +12 (54-42 στο 28′) και με συνολικό επιμέρους σκορ 18-4. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους παίκτες του Ηλία Ζούρου στο -15 (60-45) και να καλούνται σε μία μεγάλη ανατροπή.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Πατρινοί μπήκαν δυνατά προσπαθώντας να μειώσουν και το κατάφεραν με σερί 7-0 με το σκορ να γίνεται 60-52 (στο 32′). Στο 35ο λεπτό του αγώνα η Γκραν Κανάρια ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους 13 (67-54) με επιμέρους σκορ 7-2 και “αγκάλιασε” τη νίκη. Τρία λεπτά πριν το φινάλε το σκορ έγινε 71-56 μετά από ένα ακόμα τρίποντο του Ένις και όλα τελείωσαν με τον Προμηθέα να γνωρίζει την ήττα στο φινάλε με 81-62.

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο όπου η Γκραν Κανάρια μπήκε πίσω στο σκορ με 38-36 και με συνολικό επιμέρους 24-7 προηγήθηκε με +15 (60-45) διαφορά την οποία δεν έχασε μέχρι το τέλος.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ένις πραγματοποίησε μεγάλο ματς με 18 πόντους έχοντας 7/13 σουτ και 3 ριμπάουντ, ενώ σημαντική ζημιά στην ελληνική ομάδα έκαναν ο Ντιοπ με 11 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Μπρουσίνο με 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 36-38, 60-45, 81-62.