Προμηθέας: Σκληρή ήττα στην Προύσα

2022-02-08T19:59:50+00:00 2022-02-08T20:02:00+00:00.

08/Feb/22 19:59

Ο Προμηθέας Πάτρας αν και πάλεψε για 40 λεπτά στην Τουρκία κόντρα στην Μπούρσασπορ δεν κατάφερε να πραγματοποιήσει στο τέλος τη μεγάλη ανατροπή και ηττήθηκε με 87-76 σε ένα πολύ σημαντικό ματς για τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου σε ένα σημαντικό παιχνίδι για το ευρωπαϊκό τους μέλλον έδειξαν καλό πρόσωπο για αρκετή ώρα σε ένα σκληρό ματς και σε μία “καυτή” έδρα, αλλά στο τέλος δεν κατάφεραν να πάρουν το μεγάλο διπλό κόντρα στην Μπούρσασπορ και έφυγαν ηττημένοι από την Τουρκία με 87-76 και πλέον έχουν μόνο μαθηματικές ελπίδες πρόκρισης στα playoffs.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Μπούρσασπορ έχει ρεκόρ 4-7 και άφησε ουραγό του ομίλου τον Προμηθέα Πάτρας, που μετράει μέχρι στιγμής στη διοργάνωση 3 νίκες και 9 ήττες.

Ντέρμπι από νωρίς με “φωτιά” από τα 6,75 για Προμηθέα

Καλύτερα ξεκίνησαν το παιχνίδι οι Τούρκοι και προηγήθηκαν με 9-4 στο 5ο λεπτό, όμως ο Προμηθέας με επιμέρους σκορ 7-2 ισοφάρισε σε 11-11 (στο 7′). Οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 7-0 και ανέβασαν το προβάδισμα τους για πρώτη φορά στο +7 (18-11 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με την ελληνική ομάδα πίσω με 23-17 και την Μπούρσα να χάνει με τραυματισμό τον Γκετσίμ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Ηλία Ζούρου μπήκε εκπληκτικά και με 4/5 τρίποντα (τα πρώτα της) έκανε επιμέρους σκορ 14-5 και προηγήθηκε για πρώτη φορά με +3 (31-28 στο 14′) βρίσκοντας και αμυντικές λύσεις παράλληλα. Ο Άντριους με συνεχόμενους πόντους και φτάνοντας τους 15 ισορρόπησε το ματς για την Μπούρσασπορ ισοφαρίζοντας σε 38-38 (στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Προμηθέα πίσω με το οριακό 44-43.

Πάλεψε μέχρι το τέλος επιστρέφοντας από το -11 ο Προμηθέας

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Τουρκία ξεκίνησε με την Μπούρσα να πιέζει σε όλο το γήπεδο την ελληνική ομάδα και με επιμέρους σκορ 13-5 να ανεβάζει για πρώτη φορά το προβάδισμα της στο +9 (57-48 στο 23′). Οι Πατρινοί αντέδρασαν και με επιμέρους σκορ δικό τους 10-4 μείωσαν σε 61-58 (στο 28′) βελτιώνοντας την άμυνα τους, αλλά η τρίτη περίοδος έκλεισε με 70-62 και καλούνταν σε ανατροπή.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η διαφορά πήγε και στο +11 (73-62 στο 31′) για τους Τούρκους οι οποίοι έλεγχαν πλήρως το ρυθμό του ματς. Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου και πάλι αντέδρασαν και με σερί 7-0 μείωσαν στο 34ο λεπτό σε 73-69 αποκτώντας ελπίδες για τη μεγάλη ανατροπή. Τρία λεπτά πριν το τέλος ο Προμηθέας ήταν πίσω στο σκορ με 80-76 μετά από καλάθι του Αγραβάνη, αλλά ένα τρίποντο του Νίντχαμ στο 38′ έφερε και πάλι τη διαφορά στους 7 (83-76).

Η ελληνική ομάδα προσπάθησε μέχρι το τέλος για την ανατροπή, αλλά τελικά γνώρισε τη δίκαιη ήττα από την Μπούρσασπορ με 87-76

Που κρίθηκε: Στο 31′ η Μπούρσασπορ προηγήθηκε με +11 (73-62) μία διαφορά που δεν κατάφερε ποτέ ο Προμηθέας να ανατρέψει πλήρως φτάνοντας μέχρι και το -4.

Παίκτης-κλειδί: Ο Άντριους ήταν ο καλύτερος παίκτης του αγώνα έχοντας 24 πόντους με 5/10 τρίποντα και 2 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 44-43, 70-62, 87-76

Μπούρσασπορ: Σεγζκούν, Οζάλπ, Νίντχαμ 14, Τουρέν 10, Αλ 3, Μπιτίμ 12, Άντριους 24, Χέιζ 16, Γκετσίμ, Ολμάζ, Ντουντζίνσκι 8

Προμηθέας: Ρέι 16, Γκραντ 8, Γκάντι 1, Χαντ 4, Αγραβάνης 19, Γκίκας 12, Ρογκαβόπουλος 2, Σίμπσον 7, Άντριτς 7, Βασιλείου