EuroCup: Σαρωτικές νίκες για Βενέτσια και Ανδόρα (videos)

2022-02-15T21:51:24+00:00 2022-02-15T22:27:15+00:00.

15/Feb/22 21:51

Βενέτσια και Ανδόρα πήραν σημαντικές νίκες, σε εξ αναβολής αγώνες για το EuroCup. Βαθμολογίες και συνέχεια στους δύο ομίλους.

Δράση είχαμε στο EuroCup την Τρίτη (15/2), παρά το διάλειμμα, λόγω των εγχώριων κυπέλλων στις χώρες της Ευρώπης.

Συγκεκριμένα, δύο εξ αναβολής αναμετρήσεις για την 9η αγωνιστική, μία για κάθε όμιλο, ενώ αμφότερες είχαν… παρόμοια κατάληξη!

Α’ όμιλος

Η Ανδόρα δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα κόντρα στην Σλασκ, όπως δηλώνει το τελικό 99-65.

Οι γηπεδούχοι ήταν από την αρχή μπροστά και στο ημίχρονο ήταν ήδη στο +11. Η κατάσταση… ξέφυγε στην τελευταία περίοδο με το επιμέρους 28-13. Αυτή ήταν η έβδομη νίκη για την ισπανική ομάδα και η δέκατη ήττα για την πολωνική.

Ο Χάνα με 20 πόντους και ο Μόργκαν με 13 έκαναν την διαφορά για τους νικητές. Δεν ήταν αρκετοί για τους ηττημένους οι Τράις με 16 και Τζάστις με 13.

Β’ όμιλος

Ίδιο σκηνικό και στην Ιταλία, με την Βενέτσια να κερδίζει την Γκραν Κανάρια με 77-59.

Το 41-23 στο ημίχρονο ήταν αρκετό για να κρίνει την αναμέτρηση από το 20′, με την συνέχεια να ανήκει και πάλι στους γηπεδούχους για το 7-5. Οι Ισπανοί συνεχίζουν πρώτοι στον όμιλο με 9-3.

Ο Σάντερς ήταν πρώτος σκόρερ των νικητών με 13 πόντους, με τον Μπράμος να προσθέτει 11 (3/7 σουτ) μαζί με 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Ο Πουστόβι είχε 12 πόντους και ο Σούρνα 12 (10 ριμπάουντ) για τους ηττημένους.

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 41-23, 57-39, 77-59