Προμηθέας: “Στραγγάλισε” την Ουλμ και ελπίζει! (videos)

2022-03-08T20:25:03+00:00 2022-03-08T23:07:06+00:00.

08/Mar/22 20:25

Αν και είδε… εφιάλτες στο τέλος, ο Προμηθέας πήρε μία τεράστια νίκη κόντρα στην Ουλμ με 79-68 και διατηρεί ελπίδες για πρόκριση στην επόμενη φάση του EuroCup.

Άντεξε και το πήρε!

Ο Προμηθέας νίκησε την Ουλμ με 79-68, για την 14η αγωνιστική του δεύτερου ομίλου του EuroCup και με 4-9, συνεχίζει να έχει ελπίδες για πρόκριση στην επόμενη φάση.

Οι Γερμανοί (6-8) βρέθηκαν στο -23 (61-38), αλλά κατάφεραν να μειώσουν σε 66-61 με επιμέρους 5-23, ο Ρέι όμως με δύο σημαντικά καλάθια, εξασφάλισε τη νίκη για την ομάδα του.

Η άμυνα των γηπεδούχων έπαιξε καθοριστικό ρόλο, καθώς μέχρι το 30′ είχαν δεχθεί μόλις 38 πόντους, ενώ μάλιστα στην τρίτη περίοδο περιόρισαν τους φιλοξενούμενους στους 10 με 3 δίποντα και 4 βολές!

Ο Γκραντ ήταν εξαιρετικός για τους νικητές, που αγωνίστηκαν με πολλά προβλήματα, ο Αγραβάνης ήταν και πάλι εκεί, ενώ ο clutch Ρέι αγωνίστηκε με δική του ευθύνη, έχοντας πρόβλημα με διάστρεμμα.

Θυμίζουμε ότι το ματς της 5ης αγωνιστικής είχε καταλήξει στους Πατρινούς με 65-71, επομένως ο Προμηθέας θα έχει το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας των δύο ομάδων.

Σε εξ αναβολής ματς για την 9η αγωνιστική, ο Προμηθέας φιλοξενείται από την Τσεντεβίτα Ολίμπια (9/3), ενώ για την 15η αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Μπούντουτσνοστ (16/3).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Ο Προμηθέας ξεκίνησε πιο δυνατά και με τους Αγραβάνη-Σίμπσον, πήρε το προβάδισμα για το 14-9. Η Ουλμ ήταν ιδιαίτερα άστοχη από τα 6,75μ. (2/10), αλλά κατάφερε με τον Ζούγκιτς να μειώσει από το 19-13 στο 19-17, στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Η συνέχεια άνηκε στους γηπεδούχους, οι οποίοι από το 23-21, ξέφυγαν για το 30-21 με τον Ρογκαβόπουλο. Η διαφορά έγινε διψήφια (34-23), κάτι που έμεινε μέχρι το ημίχρονο, με τον Γκραντ να υπογράφει το 36-28 στο ημίχρονο για τον Προμηθέα.

Ο Γκραντ συνέχισε σε ανάλογο ρυθμό και υπέγραψε το 48-31, με την Ουλμ να σκοράρει μόνο με βολές για 6′ (48-33)! Την ίδια ώρα που η άμυνα έκανε την δουλειά, η επίθεση του Προμηθέα  λειτουργούσε υποδειγματικά, κάτι που μεταφράστηκε σε +22 (58-36), για το 58-38 στο 30′.

H Ουλμ έκανε την ύστατη προσπάθεια και με επιμέρους 0-12, μείωσε σε 63-52, για να φτάσει και σε μονοψήφια διαφορά (66-61) στο 37′. Ο Άντριτς έβαλε μεγάλο τρίποντο (69-61), ο Ρέι το 73-63 με σερί καλάθια και κάπως έτσι ο Προμηθέας διατήρησε διαφορά ασφαλείας για το τελικό 79-68.

Πού κρίθηκε: Ο Προμηθέας δέχθηκε 10 πόντους στην τρίτη περίοδο (3 δίποντα και 4 βολές), την ώρα που σκόραρε 22 πόντους. Παρόλα αυτά, η Ουλμ με επιμέρους 8-23 έκανε το 66-61, για να έρθει ο Ρέι στο τελευταίο δίλεπτο να κάνει το 73-63 με 4 σερί πόντους.

Παίκτης-κλειδί: Ο Γκραντ ήταν ασταμάτητος με 22 πόντους-11 ριμπάουντ, ενώ πολλές βοήθειες έδωσε και ο Αγραβάνης με 14 πόντους-6 ριμπάουντ-8 ασίστ και φυσικά ο Ρέι με 10 πόντους-8 ασίστ. Για την Ουλμ, προσπάθησε με 17 ο Κρίστον και με 14 ο Ζούγκιτς.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 36-28, 58-38, 79-68

Προμηθέας (Ζούρος): Ρέι 10, Γκραντ 22, Γκάντι 4, Χαντ, Αγραβάνης 14, Ρογκαβόπουλος 8, Σίμπσον 11, Λάγιος, Άντριτς 10, Βασιλείου, Μπαζίνας, Τανούλης

Ουλμ (Λάκοβιτς): Κρίστον 17, Μπλοσομγκέιμ 13, Γκέτερ, Τόρνουελ, Στολ, Μπρέτζελ 4, Χερκένχοφ, 13 Κλεπάιζ 3, Κρίμερ, Ντιαλό, Τζάλοου 4, Ζούγκιτς 14

Ηλίας Ζούρος: ”Όλοι έδωσαν το 1005, ευχαριστώ τον Ρέι”

zouros

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Προμηθέα:

«Συγχαρητήρια στους παίκτες μου, ειδικά ευχαριστώ τον Ρέι που ήταν τραυματίας αλλά στην προθέρμανση έσφιξε τα δόντια του και έπαιξε για την ομάδα, ευχαριστώ και τους γιατρούς.

Είχαμε αρκετά προβλήματα σήμερα αλλά όλοι έδωσαν το 100%, αξίζαμε τη νίκη αν και ήμασταν περίπου ένα μήνα χωρίς παιχνίδι και ήταν φυσιολογικό να μας επηρεάσει στην τελευταία περίοδο.

Σπουδαία νίκη, έχουμε ακόμα ένα δύσκολο παιχνίδι την Πέμπτη. Ευχαριστώ και τους συνεργάτες μου για τη δουλειά και τον κόσμο που βρέθηκε μαζί μας. Προσπαθούμε για το καλύτερο»

Γιάκα Λάκοβιτς: ”Σαν να βάζουμε… μέικ απ”

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής της Ουλμ:

«Συγχαρητήρια στον Προμηθέα, ήταν καλύτερος από την αρχή μέχρι το τέλος. Στην τέταρτη περίοδο τρέξαμε το παιχνίδι, προσπαθήσαμε να αλλάξουμε τον ρυθμό με την άμυνα ζώνης και φτάσαμε στους 6 πόντους. Αυτό βέβαια για μένα ήταν απλά σαν να βάζουμε… μέικ απ στο παιχνίδι και ο Προμηθέας κέρδισε δίκαια»