Προμηθέας: Δεν μπορούσε στη Λιουμπλιάνα, εύκολη νίκη για Τσεντεβίτα (video)

2022-03-10T22:34:22+00:00 2022-03-11T03:37:43+00:00.

10/Mar/22 22:34

Ο Προμηθέας δεν τα κατάφερε στη Σλοβενία, γνωρίζοντας την ήττα από την Τσεντεβίτα Ολίμπια με το βαρύ 98-84.

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

O Προμηθέας δεν μπορούσε να είναι ανταγωνιστικός περισσότερο από ένα ημίχρονο στην Λιουμπλιάνα, έχοντας απόντες, τον τραυματία Γκίκα, τον Ντάριο Χαντ που ταλαιπωρείται από αμυγδαλίτιδα και τους νεαρούς Μπαζίνα και Τανούλη που αισθάνθηκαν ξαφνική αδιαθεσία, με την ομάδα της Πάτρας, μοιραία, να γνωρίζει την ήττα με 98-84, δίνοντας το δεύτερο της παιχνίδι μέσα σε 48 ώρες μετά από αγωνιστική απραξία περίπου ενός μηνός.

Ο Προμηθέας παρά το κακό του ξεκίνημα, μπόρεσε και μείωσε στο ημίχρονο (48-43, 20’), όμως το τρίτο δεκάλεπτο αποτέλεσε μια ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ για τους Πατρινούς.

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου είδε τον Κέντρικ Ρέι να αποβάλλεται με πέντε φάουλ μετά από αυστηρό επιθετικό (4ο) και γκολ φάουλ πάνω στον Πούλεν στην τρίτη περίοδο, αφήνοντας στην ουσία την ομάδα του χωρίς τον καλύτερο της παίκτη για περίπου ένα ημίχρονο. Ως αποτέλεσμα, οι Πατρινοί δέχθηκαν ένα επιμέρους 36-15 και βρέθηκαν στο -26, με την συνέχεια να μετατρέπεται σε τυπική διαδικασία.

Πλέον, η ελληνική ομάδα βρίσκεται στο 4-10 (στο 7-7 ανέβηκε η Τσεντεβίτα Ολίμπια), διατηρώντας μεν τις μαθηματικές της ελπίδες για την συνέχεια, με το έργο τους, ωστόσο, να είναι κάθε άλλο παρά εύκολο.

Ο Αγραβάνης και ο Γκραντ είχαν από 18 πόντους για την ελληνική ομάδα, ενώ από την άλλη οι 22 του Πούλεν, οι 19 του Όγκαστ και οι 16 του Φέρελ έκαναν τη διαφορά.

Η εξέλιξη:

Η Τσεντεβίτα Ολίμπια ήταν καταιγιστική στα πρώτα λεπτά και στο τέλος της πρώτης περιόδου βρέθηκε μπροστά με +12 (27-15). Ο Προμηθέας στο δεύτερο δεκάλεπτο έδειξε σφιγμό και κατάφερε να μειώσει, με το ημίχρονο να κλείνει στο 48-43. Η συνέχεια όμως ανήκε στους Σλοβένους.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Τσεντεβίτα Ολίμπια πάτησε το γκάζι και με ένα επί μέρους 37-15 προηγήθηκε με 26 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (84-58). Κάπου εκεί τα πάντα τελείωσαν, με τους Σλοβένους να κατεβάζουν ταχύτητα και να δίνουν την ευκαιρία στους Πατρινούς να μειώσουν, με το τέλος του αγώνα να βρίσκει τους γηπεδούχους νικητές με 98-84.

Πού κρίθηκε:

Το επιμέρους 36-15 του τρίτου δεκαλέπτου ήταν το σημείο κλειδί στην αναμέτρηση, καθώς ο Προμηθέας δεν μπόρεσε να επιστρέψει μετά από αυτό.