Προμηθέας: Βαριά ήττα με μισή ομάδα στη Βενετία (video)

2022-03-30T21:44:28+00:00 2022-03-30T22:50:32+00:00.

30/Mar/22 21:44

Ο Προμηθέας Πατρών αγωνίστηκε με απουσίες στην Ιταλία κόντρα στη Βενέτσια του Μάικ Μπράμος και γνώρισε τη λογική “βαριά” ήττα με 81-57 για το EuroCup.

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου παρατάχθηκε χωρίς τους Γκίκα – Ρέι και τους Ρογκαβόπουλο – Γκραντ οι οποίοι δεν πήραν χρόνο συμμετοχής στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Βενέτσια και γνώρισε μία δίκαιη και σκληρή ήττα με 81-57 μην έχοντας βαθμολογικό κίνητρο.

Πλέον η Βενέτσια με ρεκόρ 8-9 έχει εξασφαλίσει την πρόκριση της και προσπαθεί για την όσο πιο υψηλή θέση στην κατάταξη του ομίλου, ενώ ο Προμηθέας παραμένει ουραγός με 4-14.

Ιταλικό “πάρτι” από νωρίς

Από τη πρώτη περίοδο ξεκίνησαν τα προβλήματα για την ελληνική ομάδα η οποία βρέθηκε πίσω στο σκορ με 25-11, αφού είχε ήδη 4 λάθη και οι Ιταλοί 7/12 σουτ.

Στη δεύτερη περίοδο η διαφορά άνοιξε ακόμα περισσότερο με τη Βενέτσια να κυριαρχεί πλήρως και στο σκορ στο 15ο λεπτό έγινε 35-15 με επιμέρους σκορ 10-4. Η διαφορά πήγε και στους 24 (42-18 στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 49-28.

“Κατηφόρα” για τον Προμηθέα και στο δεύτερο μέρος

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Ιταλία ξεκίνησε με ένα εντυπωσιακό ιταλικό 15-1 επιμέρους σκορ και η διαφορά “εκτοξεύτηκε” στους 35 (64-29 στο 24′) με την ελληνική ομάδα να μην έχει λύσεις για να τη ροκανίσει. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Προμηθέα πίσω με 67-47.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε τίποτα στο παιχνίδι με τους δύο προπονητές να δοκιμάζουν πρόσωπα και σχήματα και η ομάδα του Ηλία Ζούρου γνώρισε τη “βαριά” ήττα με 81-57.

Που κρίθηκε: Στο πρώτο ημίχρονο όπου οι Ιταλοί πραγματοποιώντας ένα πολύ καλό πρώτο 15λεπτο προηγήθηκαν με 35-15 διαφορά την οποία δεν έχασαν μέχρι τέλους.

Παίκτης-κλειδί: Ο Τονούτ με 16 πόντους και 2 ριμπάουντ και ο Βατ με 11 πόντους και 4 ριμπάουντ έκαναν τη διαφορά, ενώ μεγάλο ματς πραγματοποίησε και ο Θίοντορ με 7 πόντους, 5 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 25-11, 49-28, 67-47, 81-57.

Βενέτσια: Τσερέλα, Στόουν 5, Τονούτ 16, Ντέι 6, Ντε Νικόλαο, Σάντερς 12, Εκόντας 8, Μπρουκς 3, Μπράμος 6, Μόργκαν 7, Θίοντορ 7, Βατ 11

Προμηθέας: Αγραβάνης 22, Σίμπσον 9, Λάγιος 1, Βασιλείου 2, Φασάσι 2, Γκραντ, Χαντ 2, Ρογκαβόπουλος, Άντριτς 3, Μπαζίνας 6, Τανούλης 7, Γκάντι 3