EuroCup: Απέκλεισε την Ουλμ του Λάκοβιτς και πήγε στους “4” η Βίρτους Μπολόνια

2022-04-26T23:13:27+00:00 2022-04-26T23:13:27+00:00.

26/Apr/22 23:13

Ολοκληρώθηκαν οι δύο πρώτοι προημιτελικοί του EuroCup με τη Βίρτους Μπολόνια και την … να παίρνουν μετά από μεγάλες “μάχες” την πρόκριση για τα ημιτελικά.

Σε ένα ματς στην Μπολόνια όπου για 35′ λεπτά ήταν “θρίλερ” και το έλεγχε η Ουλμ του Γιάκα Λάκοβιτς οι γηπεδούχοι κατάφεραν με την άμυνα τους να πάρουν την πολυπόθητη νίκη με 83-77 και να επιβεβαιώσουν το χαρακτήρα του φαβορί παίρνοντας την πρόκριση για τα ημιτελικά του EuroCup.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο τρομερός Ζαϊτέ με 27 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Σενγκέλια με 9 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ο Κορντινιέ με 8 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Τεόντοσιτς με 7 πόντους και 8 ασίστ.

Από τους Γερμανούς προσπάθησαν ο Μπλόσομγκεϊμ με 22 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Κρίστον με 15 πόντους, 7 ασίστ και 5 ριμπάουντ και ο Κλεπέισζ με 14 πόντους και 5 ασίστ.

Στον άλλον προημιτελικό της μίας… “ανάσας” που ήταν “εμφύλιος” ανάμεσα σε Γκραν Κανάρια και Ανδόρα, ενώ οι γηπεδούχοι έλεγχαν το ματς σχεδόν για 30′ λεπτά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν στο φινάλε και με επιμέρους σκορ 22-14 στο τέταρτο δεκάλεπτο να πανηγυρίσουν την τεράστια πρόκριση με 79-77.

Για την Ανδόρα ξεχώρισαν ο Γέλινεκ με 17 πόντους, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ, ο Μίλερ-ΜακΙντάϊρ με 17 πόντους, 9 ασίστ και 4 ριμπάουντ και ο Χάνα με 15 πόντους και 4 ασίστ.

Για την Γκραν Κανάρια που απέτυχε να “κλειδώσει” ένα δικό της ματς ξεχώρισαν ο Πουστοβόϊ με 12 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Μπρουσίνο με 11 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Αλμπισί με 10 πόντους και 6 ασίστ.

Την Τετάρτη (27/4) θα πραγματοποιηθούν οι δύο άλλοι προημιτελικοί της διοργάνωσης ανάμεσα σε Λεβαλουά – Βαλένθια και Τσεντεβίτα Ολίμπια – Μπούρσασπορ.