Βίρτους: “Διπλό” στην Βαλένθια και τελικό στο EuroCup

2022-05-05T00:15:27+00:00 2022-05-05T09:06:55+00:00.

05/May/22 00:15

Η Βίρτους Μπολόνια νίκησε τη Βαλένθια με 73-83 και προκρίθηκε στον τελικό του EuroCup.

Στον μεγάλο τελικό του EuroCup η Βίρτους!

Η πρωταθλήτρια Ιταλίας πήρε τη νίκη στη Βαλένθια κόντρα στην ομώνυμη ομάδα με 73-83, για να διεκδικήσει το τρόπαιο κόντρα στη Μπουρσασπόρ στις 11/5 στη Μπολόνια, με το τζάμπολ να έχει οριστεί για τις 9.30 ώρα Ελλάδος.

Οι Ιταλοί είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα από την αρχή μέχρι το τέλος, προηγούμενοι με +12 στο ημίχρονο (38-50).

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να κάνουν την αντεπίθεσή τους στη τρίτη περίοδο, αλλά δεν κατάφεραν κάτι παραπάνω, μένοντας με την πικρή γεύση της ήττας.

Ο Σενγκέλια ήταν πρώτος σκόρερ της Βίρτους με 15 πόντους, ενώ 14 είχε ο Μπελινέλι, 12 ο Τεόντοσιτς και 10 ο Σάμπσον. Για τη Βαλένθια, ξεχώρισε με 17 πόντους ο Ριβέρο και με 16 ο Αροστέγκουι.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι ο νικητής του θεσμού θα πάρει το απευθείας εισιτήριο για την Ευρωλίγκα της σεζόν 2022/23, κάτι που δεν είναι σίγουρο για τη φιναλίστ.

Τα δεκάλεπτα: 19-27, 38-50, 57-62, 73-83