Προμηθέας: Έχασε “χρυσή” ευκαιρία για επική ανατροπή, έχασε και το ματς από τη Μπούντουτσνοστ

2022-10-25T21:11:59+00:00 2022-10-26T01:47:50+00:00.

25/Oct/22 21:11

Ο Προμηθέας γνώρισε την πρώτη του ήττα στο φετινό EuroCup, καθώς η Μπουντούτσνοστ πήρε τη νίκη στην Ποντγκόριτσα κόντρα στην ελληνική ομάδα με 95-89 στην παράταση.

Ο Προμηθέας έκανε μια επική ανατροπή κόντρα στη Μπουντούτσνοστ, όμως δεν μπόρεσε να τελειώσει τη δουλειά.

Οι πατρινοί επέστρεψαν από το -20 και πέρασαν μπροστά στο τέλος, όμως οι γηπεδούχοι έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση, εκεί όπου ήταν ανώτεροι και πήραν τη νίκη απέναντι στο σύνολο του Μάκη Γιατρά.

Ο Γιανγκ με 22 πόντους ήταν ό,τι καλύτερο είχε να παρατάξει ο Προμηθέας, όμως στο τέλος σίγησε, όπως και συνολικά όλη η ελληνική ομάδα, που γνώρισε την πρώτη της ήττα στο φετινό EuroCup.

Η εξέλιξη:

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν κλειστό, με τις δύο πομάδες να συμπορεύονται στο σκορ, όπως δείχνει και το 26-23 του 10’. Η συνέχεια όμως ανήκε στη Μπουντούτσνοστ.

Οι Μαυροβούνιοι κυριάρχισαν στο δεύτερο δεκάλεπτο, αναγκάζοντας τον Προμηθέα σε πολύ κακές επιλογές στην επίθεση, τις οποίες μετέτρεπαν και σε εύκολους πόντους από την άλλη. Το ημίχρονο έκλεισε στο 50-35, ενώ η διαφορά έφτασε και στους 20 (67-47, 27’).

Ο Προμηθέας στη συνέχεια αντέδρασε και μπήκε ξανά στο παιχνίδι, καθώς μείωσε ακόμα και στους 8 (73-65, 36’) και λίγο μετά στους 3, χάρη σε τρίποντο του Γκίκα (74-71, 37’). Η Μπουντούτσνοστ βρήκε σκορ με τον Ρέινολντς, όμως ένα νέο 5-0 του Προμηθέα έφερε το ματς στον πόντο, ενώ ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ τρίποντο του Γκίκα ξανά έκανε το σκορ 77-79 στα 37’’ για το τέλος.

Ο Κάμπα έκανε το 79-79 στα 27’ με φόλοου κάρφωμα, ο Γιανγκ έκανε το 79-81, όμως ο Μπουθ απάντησε άμεσα, με το παιχνίδι να πηγαίνει στην παράταση (81-81).

Στον έξτρα χρόνο η Μπουντούτσνοστ ξεκίνησε με ένα 5-0 και πήρε τον έλεγχο (86-81, 42’), με τον Προμηθέα να είναι εμφανώς νευρικός στις επιθέσεις του και να αναλώνεται σε μακρινά σουτ. Το σερί έφτασε στο 6-0, μέχρι να σκοράρει από τη γραμμή των βολών ο Κουλμπόκα (87-82, 43’), όμως για τον Προμηθέα τίποτα δεν έγινε καλύτερο για τους Πατρινούς που συνέχισαν να υπολείπονται. Έτσι, το τέλος του αγώνα βρήκε τη Μπουντούτσνοστ νικήτρια με 95-89.

Παίκτης κλειδί:

Ο Καμπά έκανε την διαφορά για την Μπουντούτσνοστ, έχοντας 16 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Πού κρίθηκε:

Το φάουλ που δεν έκανε… ποτέ ο Προμηθέας στο τέλος της κανονικής διάρκειας, όπως και το μπλοκ που δέχθηκε ο Τσαϊρέλης στην εκπνοή, ήταν κομβικά.

Δεκάλεπτα: 26-23, 50-35, 69-52, 81-81κ.α., 89-95.

Μπουντούτσνοστ (Γιοβάνοβιτς): Ρέινολντς 10 (2), Μπελ – Χέινς 16 (7/11 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 λάθη), Άτιτς 4, Μπουθ 18 (5/11 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Καμπά 14 (6/7 δίποντα, 2/4 βολές, 13 ριμπάουντ), Λάζιτς, Γουάιτ 8 (4 ριμπάουντ), Γιάγκοντιτς – Κουρίτζα 7 (3 ασίστ), Ντρόμπνιακ 4, Πόποβιτς 8 (4 ασίστ), Καμένιας 6.

Προμηθέας (Γιατράς): Κάουαν 15 (2/6 τρίποντα), Ντάνγκουμπιτς (0/4 σουτ), Γιανγκ 22 (7/10 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 5/5 βολές, 5 ασίστ, 2 λάθη), Κοντίτ, Τσαϊρέλης 5, Μουράτος 8, Γκίκας 11 (3/4 τρίποντα), Κακλαμανάκης 10 (6 ριμπάουντ), Σίμπσον 7 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κουλμπόκα 11 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ).