Προμηθέας: Κόντιτ και Γιανγκ “καθάρισαν” το ντέρμπι με το Αμβούργο (videos)

2022-11-01T20:34:36+00:00 2022-11-01T21:42:09+00:00.

01/Nov/22 20:34

young_promitheas_hamburg

Ο Προμηθέας κινδύνευσε απέναντι στο Αμβούργο, αλλά πήρε τη νίκη (81-77) και ανέβηκε στο 3-1 του δεύτερου ομίλου στο EuroCup.

Ίδρωσε, αλλά νίκησε ο Προμηθέας.

Οι Χάμπουργκ Τάουερς (Αμβούργο) έβαλαν δύσκολα στους Πατρινούς, αλλά στο τέλος οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, για το 81-77 στην τέταρτη αγωνιστική του EuroCup.

Κόντιτ και Γιανγκ έκαναν μεγάλο ματς με 45 πόντους για τους νικητές του 3-1 (20/43 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 23/29 βολές), έχοντας μάλιστα κομβικές βολές στο τελευταίο λεπτό.

Ο δεύτερος έκανε το 77-74 με 3/3 βολές, ενώ από τα δικά του χέρια ήρθε το τελικό σκορ με 1/2 βολές στο -11”, για το 2/2 των νικητών εντός έδρας.

Όσο για τους Γερμανούς του 2-2 (και των 49 ριμπάουντ), ο Τσάιλντς είχε 17 πόντους-16 ριμπάουντ, αλλά 1/4 βολές μετά το 39′.

Για την πέμπτη αγωνιστική, ο Προμηθέας φιλοξενείται από τη Σλασκ (23/11, 21:00), ενώ το Αμβούργο υποδέχεται τους Λόντον Λάιονς (22/11, 20:30).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Ο Προμηθέας ξεκίνησε καλά με 5-2, αλλά η Χάμπουργκ με Τσάιλντς-Μέισνερ ξέφυγαν με 5-11 με 0-9 σερί. Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν γρήγορα στο ματς και με τον Γιανγκ να ανεβάζει ”στροφές”, πήραν το προβάδισμα στο τέλος της περιόδου με 21-17.

Ο Κόρντιτ μπήκε στην εξίσωση και οι Πατρινοί ξέφυγαν με 30-24, αλλά οι Γερμανοί μείωσαν σε 32-29. O Γιανγκ ήταν ”ζημιά” για τους φιλοξενούμενους, αλλά ο Τσάιλντς έκανε… το ίδιο (39-36), για το 6-0 του Προμηθέας, που έφερε το 45-36 του ημιχρόνου.

Ο ρυθμός του ματς άλλαξε στη τρίτη περίοδο, με τους γηπεδούχους να έχουν τον απόλυτο έλεγχο. Με ”όπλο” την επίθεση, έφτασαν στη μέγιστη διαφορά τους, το +9 (59-50), όμως και πάλι οι Τάουερς δεν τα παράτησαν και πήγαν στο τέταρτο δεκάλεπτο στο -1 (61-60).

Το ματς είχε γίνει ντέρμπι με το σκορ να εναλλάσσεται συνεχώς. Ο Κόντιτ έκανε το 74-73 στο 39′, με τον Τσάιλντς να ισοφαρίζει. Στο -39”, ο Γιανγκ πήρε φάουλ στο τρίποντο έκανε το 77-74. Ο Γούνταρντ έκανε λάθος, με τον Τσάιλντς να έχει 0/2 βολές στο 79-73. Ο πρώτος μείωσε σε 80-77, αλλά ο Γιανγκ έκανε 1/2 βολές και η νίκη πήγε στην ομάδα του με 81-77.

Πού κρίθηκε: Στις 3/3 βολές του Γιανγκ στο -39” και στο λάθος των Τάουερς, που έφερε το 79-73 στο -33′.

Παίκτης-κλειδί: Ο Κόντιτ ήταν καθοριστικός με 22 πόντους-9 ριμπάουντ (9/13 σουτ). Εξαιρετικός και ο Γιανγκ με 23 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 45-36, 61-60, 81-77

Προμηθέας (Γιατράς): Κάουαν 6, Ντάνγκουμπιτς 4, Γιανγκ 23, Κόντιτ 22, Πλώττας, Τσαϊρέλης, Μουράτος 1, Γκίκας 5, Κακλαμανάκης 2, Σίμπσον 10, Τανούλης, Κουλμπόκα 8

Χάμπουργκ Τάουερς (Κόρνερ): Σούρμαν 3, Μέλερ, Μέισνερ 6, Γούνταρντ 12, Σάμαρ 3, ΜακΚάλουμ 15, Χίνρικ 11, Κλαρκ τζ. 2, Βόλφαρτ-Μπότερμαν 8, Τσάιλντς 17

Μάκης Γιατράς: ”Η ομάδα μπορεί να καταφέρει πολλά”

giatras

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Προμηθέα:

”Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για τη νίκη και στους φιλάθλους μας που σήμερα μας στήριξαν, ακόμα κι όταν το παιχνίδι πήγε να στραβώσει. Θέλουμε στα επόμενα παιχνίδια να έρθουν ακόμα περισσότεροι, η ομάδα παίζει όμορφο μπάσκετ και μπορεί να καταφέρει πολλά. Συγχαρητήρια και στους συνεργάτες μου, έκαναν πολύ περισσότερα από εμένα για να προετοιμάσουν το παιχνίδι και σε αυτούς αφιερώνω τη νίκη αυτή”