Προμηθέας: Με ΗΡΩΑ τον Κάουαν “δραπέτευσε” από την Πολωνία! (video)

2022-11-23T21:59:50+00:00 2022-11-24T01:08:55+00:00.

23/Nov/22 21:59

Ο Προμηθέας έκανε ΑΠΙΘΑΝΗ ανατροπή και στο τέλος έφυγε με τη νίκη από την έδρα της Σλασκ (78-76), χάρη σε τρίποντο του Κάουαν!

Του Αχιλλέα Μαυροδόντη / info@eurohoops.net

Ο Προμηθέας πέρασε παλικαρίσια από την Πολωνία, επικρατώντας μετά από ματσάρα της Σλασκ με 78-76!

Οι Πατρινοί βρέθηκαν στο -12 στο 30′, όμως με αντεπίθεση διαρκείας επέστρεψαν στο τέταρτο, με τα πάντα να κρίνονται στο τέλος. Εκεί, ο Κάουαν πήρε την ευθύνη και ευστόχησε σε ένα τεράστιο τρίποντο, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Στο 5-1 βρίσκεται πλέον η ομάδα του Μάκη Γιατρά (2-0 εντός και 2-2 εκτός έδρας), στο 0-5 οι Πολωνοί (0-3 εντός και 0-2 εκτός έδρας) που παραμένουν στην τελευταία θέση του ομίλου.

Στους 20 σταμάτησε ο Τζο Γιανγκ, ενώ στους 19 ο Αρνόλντας Κουλμπόκα για τον Προμηθέα.

Η Σλασκ μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και πήρε τον έλεγχο, καθώς, μετά το δεκάλεπτο (18-14), πάτησε γκάζι και βρέθηκε στο +9 στο ημίχρονο (42-33).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο ίδιο τέμππο κει μετά το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρέθηκαν στο +12 (62-50), όμως κάπου εκεί ήρθε η ώρα του Προμηθέα.

Οι Πατρινοί, με όπλο την άμυνα, επέστρεψαν και έκαναν το 70-70 στο 36’, βάζοντας φωτιά στο ματς! Η Σλασκ έκανε το 76-72 στο 39, όμως , αρχικά ο Γιανγκ με τρίποντο μείωσε στον πόντο και στην συνέχεια ο Κάουαν με τρίποντο στην εκπνοή έκαναν το 76-78, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του Προμηθέα!

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 42-33, 62-50, 76-78

Σλασκ (Ούρλεπ): Κολέντα 6, Μόργκαν 13 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Μάρτιν 17 (7/19 σουτ, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα), Γκολεμπιόβσκι 8 (4/5 δίποντα), Παραχούσκι 4, Τζιέβα 14 (3/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 μπλοκ), Τόμτσακ 6, Τζάστις 2, Νιζιόλ 6 (2/8 σουτ)

Προμηθέας (Γιατράς): Κάουαν 9 (2), Ντάνγκουμπιτς 7 (1), Γιανγκ 20 (6/12 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κοντίτ 2, Τσαϊρέλης, Μουράτος 4, Γκίκας 10 (2), Κακλαμανάκης, Σίμπσον, Τανούλης 7, Κουλμπόκα 19 (3 τρίποντα, 12 ριμπάουντ).