Προμηθέας: “Πλήρωσε” την κάκιστη τρίτη περίοδο, βαριά ήττα στη Πάτρα από τη Χάποελ Τελ Αβίβ

2022-12-20T21:24:44+00:00 2022-12-20T23:03:37+00:00.

20/Dec/22 21:24

EUROCUP / ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ - ΧΑΠΟΕΛ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (ΓΙΩΤΑ ΛΟΤΣΑΡΗ / EUROKINISSI)

Ο Προμηθέας ”εξαφανίστηκε” στη τρίτη περίοδο, με τη Χάποελ Τελ Αβίβ να το εκμεταλλεύεται και να παίρνει μία σπουδαία νίκη στη Πάτρα με 83-100.

”Πλήρωσε” το κάκιστο τρίτο δεκάλεπτο ο Προμηθέας.

Οι Πατρινοί δεν άντεξαν στο δεύτερο ημίχρονο και ηττήθηκαν με 83-100 από τη Χάποελ Τελ Αβίβ για την ένατη αγωνιστική του β’ ομίλου του EuroCup.

Οι Ισραηλινοί έκαναν ένα τρομερό 0-18 στη τρίτη περίοδο με 36 συνολικά πόντους (από 32-37 σε 32-55), με την διαφορά να φτάνει και τους 29.

Αυτή ήταν η τέταρτη ήττα του Προμηθέα, με τη Χάποελ να ανεβαίνει επίσης στο 5-4 μετά την δεύτερη σερί νίκη της.

Ο ΜακΚρι ήταν εξαιρετικός για τους φιλοξενούμενους, με τον Γιανγκ -στην επιστροφή του- να μην είναι αρκετός για τους γηπεδούχους.

Για την δέκατη αγωνιστική, ο Προμηθέας υποδέχεται την Τρέντο (11/1), ενώ η Χάποελ Τελ Αίβίβ φιλοξενείται από τους Λόντον Λάιονς (11/1).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Η εξέλιξη: Ο Προμηθέας ξεκίνησε πολύ δυνατά το ματς και μετά από 3′ είχε το προβάδισμα με 7-0, την ώρα που η Χάποελ δεν σκόραρε. Το 10-2 στο 5′ ”μιλούσε” από μόνο του με τους Ισραηλινούς να έχουν 2/2 βολές και 0/7 σουτ. Η αντίδραση δεν άργησε και μάλιστα έφερε το 10-12 στο 9′ με τον Τοκότο, για να κλείσουν τη πρώτη περίοδο στο 15-14.

Το ματς έδειχνε ότι ήταν ντέρμπι και αυτό ακριβώς είδαμε στη δεύτερη περίοδο. Καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει με πάνω από τέσσερις πόντους, με το σκορ να είναι ισόπαλο στους 29 πόντους στο 16′. Ο Προμηθέας, όμως, ”κόλλησε” μετά το 18′ επιθετικά και έτσι η Χάποελ άρπαξε την ευκαιρία για να κάνει το 32-37 στο ημίχρονο του ματς.

Η διαφορά ξέφυγε για τα καλά στη τρίτη περίοδο με τη Χάποελ να ξεφεύγει με 32-55. Έκανε, δηλαδή, ένα 0-18 (!) με τον Προμηθέα να μην βρίσκει σκορ για πάνω από 4′ με 0/6 σουτ, την ώρα που η άμυνά του δεν ήταν καθόλου αποτελεσματική. Η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 28 (40-68), με τον Προμηθέα να καταφέρνει απλά να μειώσει σε 53-73.

Το ματς, με βάση πάντα την εικόνα του και την διαφορά του σκορ, είχε ολοκληρωθεί ουσιαστικά πολύ πριν την συμπλήρωση των 40′. Η Χάποελ δεν είχε κανένα πρόβλημα να κρατήσει την διαφορά στους 20+ πόντους (71-100), ο Γιανγκ έκανε μία τελευταία προσπάθεια, αλλά η μοίρα του παιχνιδιού ήταν γνωστή, με τους Ιστραηλινούς να παίρνουν τη νίκη με 83-100.

Πού κρίθηκε: Στο 0-18 της Χάποελ στη τρίτη περίοδο, όταν από το 32-37 πήγε στο 32-55 σε περίπου 4′.

Παίκτης-κλειδί: Ο ΜακΚρι ήταν εξαιρετικός με 26 πόντους-8 ασίστ για τους νικητές.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 32-37, 53-73, 83-100

Προμηθέας (Χριστόπουλος): Κάουαν 16, Ντάνγκουμπιτς 5, Γιανγκ 17, Κόντιτ 9, Πλώτας, Τσαϊρέλης 2, Μουράτος 7, Γκίκας, Λάγιος, Κακλαμανάκης, Τανούλης 13, Κουλμπόκα 14

Χάποελ Τελ Αβίβ (Φράνκο): Τοκότο 10, Χάρελ, Μάνφορντ 15, Μπένι 3, Τίμορ 9, Άριελ, Χόρντ 14, Ζάλμανσον 7, Ονουάκου 11, Γκινάτ 5, ΜακΚρι 26

Όμιλος Α’

Στο άλλο ματς της ημέρας, για τον πρώτο όμιλο, η Μπρέσια διέλυσε τη Μπουρσασπόρ με 110-74, για να ανέβει στο 3-6.

Το 31-16 στη τρίτη περίοδο έκανε την διαφορά για τους νικητές, με τον Μάσινμπεργκ να κάνει φοβερό ματς με 18 πόντους.

Δεν ήταν αρκετός ο Όγκαστ για τους Τούρκους με 22 πόντους για το 5-4 της ομάδας του.

Μπρέσια – Μπουρσασπόρ 110-74