Προμηθέας: Σκληρή ήττα με -39 στο Τελ Αβίβ και τέταρτη θέση στην αυλαία των ομίλων

2023-03-28T20:51:29+00:00 2023-03-28T22:43:25+00:00.

28/Mar/23 20:51

Ο Προμηθέας Πάτρας πλήρωσε το κακό του πρώτο μέρος στο Τελ Αβίβ και ηττήθηκε εύκολα με 108-69 από τη Χάποελ για την τελευταία αγωνιστική των ομίλων του EuroCup κατακτώντας την τέταρτη θέση.

Η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου έκλεισε με βαριά ήττα την εξαιρετική πορεία της στο Β’ όμιλο του EuroCup, αφού ηττήθηκε με 108-69 στο Τελ Αβίβ από τη Χάποελ και κατέκτησε την τέταρτη θέση και μαθηματικά περιμένοντας να μάθει τον αντίπαλο του στα νοκ-άουτ.

Πλέον η ελληνική ομάδα ολοκληρώνει την πρώτη φάση με ρεκόρ 11-7 και στην τέταρτη θέση, κάτι που σημαίνει πως θα έχει πλεονέκτημα έδρας στην επόμενη φάση, ενώ η Χάποελ με ρεκόρ 13-5 ήρθε τρίτη.

O Προμηθέας πλήρωσε από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στην κακή του αμυντική λειτουργία και δεχόμενος 28 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο “κυνηγούσε” στο σκορ, ενώ στη δεύτερη περίοδο “κατέρρευσε και δέχθηκε συνολικό επιμέρους 31-12 και το προβάδισμα της Χάποελ “εκτοξεύτηκε” στους 28 (59-31) στο 20!

Στο δεύτερο μέρος δεν διαφοροποιήθηκε κάτι σημαντική στην αναμέτρηση και οι Πατρινοί γνώρισαν τη δίκαιη και “βαριά” ήττα με 108-69.

Που κρίθηκε: Στο δεύτερο δεκάλεπτο με τη διαφορά να πηγαίνει στο +28 (59-31) για το Χάποελ, μετά από επιμέρους σκορ 31-12.

Παίκτης-κλειδί: Ο Χόαρντ με 23 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 2 ασίστ και 1 μπλοκ ήταν ο καλύτερος παίκτης.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 59-31, 76-52, 108-69

Χάποελ (Φράνκο): Τοκότο, Χάρελ 6, Μούνφορντ 11, Μπένι 7, Τίμον, Άριελ, Χόαρντ 23, Ζάλμανσον 8, Ονουάκου 16, Γκινάτ 18, ΜακΡέι 9, Μπράουν 10

Προμηθέας (Χριστόπουλος): Κάουαν 7, Ντάνγκουμπιτς 9, Κόντιτ 5, Πλώττας 3, Μουράτος 2, Γκίκας 5, Σίμπσον, Χογκ 8, Τόμασον 16, Τανούλης, Κουλμπόκα 16