Προμετέι – Προμηθέας 80-57: Θέμα ανωτερότητας και αντίο στο EuroCup… (video)

2023-04-19T19:51:45+00:00 2023-04-19T22:38:09+00:00.

gadamopoulos

19/Apr/23 19:51

Οι Ουκρανοί νίκησαν εύκολα την ελληνική ομάδα και προκρίθηκαν για πρώτη φορά στην ιστορία τους στα ημιτελικά της διοργάνωσης

Το ταξίδι του Προμηθέα Πάτρας στο φετινό EuroCup ολοκληρώθηκε το βράδυ της Τετάρτης (19/4) στη Ρίγα. Η ουκρανική Προμετέι (που αγωνίζεται στη Λετονία λόγω του πολέμου) επιβλήθηκε της ελληνικής ομάδας με 80-57 και προκρίθηκε στα ημιτελικά, για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Οι νικητές θα συναντήσουν στον νοκ άουτ αγώνα της τετράδας, πάλι στη Ρίγα, την τουρκική Τουρκ Τέλεκομ, η οποία νωρίτερα νίκησε στην Άγκυρα την Ουλμ με 86-76. Για τον Προμηθέα, η δεύτερη παρουσία στην οκτάδα – αλλά ουσιαστικά πρώτη, αφού το 2019-20 έφτασε στα προημιτελικά αλλά δεν έπαιξε, λόγω του κορονοϊού – δεν συνοδεύτηκε με κάτι παραπάνω, αφού άπαντες εμφανίστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων.

Η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου υποτάχθηκε στο φαβορί, αφού εκτός του Τόμασον (15π.), κανένας άλλος παίκτης δεν έφτασε σε διψήφιο αριθμό πόντων. Οι Πατρινοί «πληγώθηκαν» από το κακό ματς των Κάουαν και Κουλμπόκα και «πλήρωσαν» τόσο τα 4/23 τρίποντά τους όσο και τα 17 λάθη τους.

Η άμυνα της Προμετέι κατόρθωσε να σταματήσει τον κορυφαίο παίκτη του EuroCup τον τελευταίο μήνα, Άντονι Κάουαν, και κάπως έτσι περιόρισε και πολλές από τις ελπίδες των φιλοξενούμενων. Ο Αμερικανός, αν και κατέγραψε μέσο όρο 22π. με 52,9% στα τρίποντα και 7,2 ασίστ στα πέντε τελευταία ευρωπαϊκά παιχνίδια του, έμεινε στους 8 πόντους με 3/11 σουτ και δεν μπόρεσε να βοηθήσει περισσότερο τον Προμηθέα.

Από την άλλη, ο άλλοτε παίκτης των Ηλυσιακού, Ζενίτ, Εφές, Μπακς και Γκρίζλις, Ντι Τζέι Στέφενς είχε 17 πόντους, ενώ οι δύο πρώην «Πατρινοί», Τζιάν Κλαβέλ και Ολεκσάντρ Λίποβι, είχαν από 14 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο «εγκλωβισμός» των Κάουαν-Κουλμπόκα

Ο Προμηθέας μπήκε νευρικά στο ματς και έμεινε νωρίς πίσω με 5-0 (3΄), ενώ οι τυπικά γηπεδούχοι έφτασαν στο 13-4 του 5΄ και το 22-11 του 9΄ , χάρη στα 8/11 δίποντά τους και τους επτά πόντους του Ντι Τζέι Στέφενς. Η Προμετέι εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα έξι λάθη των Πατρινών στην πρώτη περίοδο, όμως κυρίως κράτησε στο μηδέν τους «συνήθεις υπόπτους» της ελληνικής ομάδας, Κάουαν και Κουλμπόκα…

Μία από τα ίδια…

Η ουκρανική ομάδα δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και ανέβηκε στο +14 (34-20) του 15΄, με τρίποντο του Τζιάν Κλαβέλ. Η Προμετέι κράτησε τον Κάουαν στο έναν πόντο (0/3 σουτ), του επέτρεψε μόνο τη δημιουργία (ο Αμερικανός είχε τέσσερις ασίστ ως την ανάπαυλα) και αντέδρασε στην προσωρινή αφύπνιση των φιλοξενούμενων. Δύο τρίποντα του Κουλμπόκα, τα δύο πρώτα καλάθια του στο ματς, διαμόρφωσαν το 38-29 του 18΄, ωστόσο οι παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου έμειναν χωρίς πόντο στο τελευταίο δίλεπτο, ως το 43-29 του ημιχρόνου.

Η προσπάθεια δεν αρκούσε

Ο Κάουαν πέτυχε το πρώτο καλάθι του στο 22΄, όμως αυτό μείωσε απλώς τη διαφορά στο 46-31 και η συνέχεια δεν θα μπορούσε να είναι ευοίωνη για την ομάδα του. Οι παίκτες του κόουτς Χριστόπουλου δεν κατόρθωσαν να βρουν ρυθμό σε κανένα σημείο του ματς και έμειναν μόλις σε 11 πόντους στην τρίτη περίοδο… Οι γηπεδούχοι, από την άλλη, ανέβαζαν συνεχώς τη διαφορά, φτάνοντας ως το +22 του 30΄ (62-40) και βρέθηκαν και στο +32 (76-44) του 36΄, πριν από τη λήξη και την πρόκρισή τους στα ημιτελικά.

Πού κρίθηκε: Στην άμυνα των Ουκρανών στον Κάουαν, τον οποίο κράτησαν 14 πόντους κάτω από τον μέσο όρο του τελευταίου μήνα και τον υποχρέωσαν σε 3/11 σουτ, αλλά και στα 4/23τριπ. και τα 17 λάθη του Προμηθέα.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ντι Τζέι Στέφενς δεν είναι ο παίκτης που το 2013 στον Ηλυσιακό έπαιζε μόνο με τα αθλητικά προσόντα του. Ο Αμερικανός πέτυχε 17 πόντους με 4/4διπ. και 2/7τριπ. και ήταν εκείνος που «άναψε» τη «σπίθα» της Προμετέι από την πρώτη περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 43-29, 62-40, 80-57.

Προμετέι (Γκίνζμπουργκ): Ντίκι 4, Κλαβέλ 14 (3/6τριπ.), Τκατσένκο 6 , Αγκάντα 5 (2/3διπ., 7ασ.), Λίποβι 10 (2/5τριπ.), Μπάλβιν 7 (3/6διπ., 8ριμπ.), Στέφενς 17 (4/4διπ., 2/7τριπ.), Πετρόφ 2, Σάνον 7 (2/6τριπ.), Σιντόροφ 8.

Προμηθέας Π. (Χριστόπουλος): Κάουαν 8 (2/5διπ., 1/6τριπ., 4ασ.), Ντάνγκουμπιτς 4, Κόντιτ 8, Τσαϊρέλης 8, Μουράτος, Γκίκας, Σίμπσον 2, Χογκ 2, Τόμασον 15 (5/6διπ., 1/4τριπ.), Τανούλης 4, Κουλμπόκα 6 (2/6τριπ.).