Θρίαμβος για Όλντενμπουργκ, ζωντανή η Νανσί

2015-12-08T23:48:16+00:00 2015-12-08T23:55:43+00:00.

08/Dec/15 23:48

Η Όλντενμπρουργκ επικράτησε με 92-83 μέσα στη Γαλλία απέναντι στη Ναντέρ και πήρε σπουδαία πρόκριση για τη φάση των “32” του Eurocup! Έκτος έδρας νίκη και για τη Νανσί απέναντι στη Σαρλερουά με 92-83.

Εντός έδρας αυτοκτονία για τη Σαρλερουά η οποία ηττήθηκε με 86-81 από τη γαλλική Νανσί για τον Γ’ όμιλο και πλέον η υπόθεση πρόκριση στη φάση των “32” του Eurocup φαντάζει εξαιρετικά δύσκολη. Κορυφαίος για τους νικητές ο Άντι Πάνκο (16π, 8ρ, 5ασ.) την ώρα που σημαντική επιθετική βοήθεια πρόσφεραν και οι Σένε (20π) και Πιετρούς (14π).

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος με τους φιλοξενούμενους να ξεκινούν δυνατά την αναμέτρηση και να “κλείνουν” το ημίχρονο στο υπέρ τους 43-41. Στην επιστροφή των ομάδων από τα αποδυτήρια η Νανσί δεν έχασε τον έλεγχο της αναμέτρησης, προηγήθηκε ακόμα και με +10 (78-68, 39′), για να επικρατήσει τελικά με 86-81 και να παραμείνει ζωντανή στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Θρίαμβος για Όλντενμπουργκ

Σε ένα παιχνίδι “τελικό” για τις δύο ομάδες στον Α’ όμιλο, η Όλντενμπουργκ πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 92-83 απέναντι στην Ναντέρ και προκρίθηκε στους “32” του Eurocup. Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Ντούγκινς (22π), Κβάλε (19π) και Πρέπελιτς (15π), με τον Ρόμπινσον (20π) να μην είναι αρκετός για τους Γάλλους.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο στο πρώτο ημίχρονο με τη Ναντέρ να πηγαίνει στα αποδυτήρια κυνηγώντας οριακά στο σκορ με 40-39. Η περίοδος που έκρινε την αναμέτρηση ήταν η τρίτη με την Όλντενμπουργκ να τρέχει επί μέρους σκορ 27-18 και να ολοκληρώνει τελικά τον θρίαμβο επικρατώντας με 92-83.