Και με τη βούλα στους “32” ο Άρης!

2015-12-09T21:40:26+00:00 2015-12-10T00:31:22+00:00.

09/Dec/15 21:40

Άρης

Σε ένα παιχνίδι στο οποίο ο Άρης γνώριζε πως είχε προκριθεί ήδη στη φάση των “32” του Eurocup, η ελληνική ομάδα παρουσιάστηκε σοβαρή και επικράτησε με 77-67 απέναντι στην τελευταία ομάδα του ομίλου, Στεάουα.

Σε ένα παιχνίδι στο οποίο πριν την έναρξη του ο Άρης γνώριζε πως είχε προκριθεί ήδη στη φάση των “32” του Eurocup, η ελληνική ομάδα παρουσιάστηκε σοβαρή και επικράτησε με 77-67 απέναντι στην τελευταία ομάδα του ομίλου, Στεάουα.

Οι ΜακΝιλ (21π, 4ρ), Ουάιτ (16π, 12ρ) και Χάγκινς (11π, 7ρ) έκαναν τη διαφορά για τον Άρη επιβεβαιώνοντας τις εξαιρετικές επιλογές ξένων που έχει πραγματοποιήσει ο Δημήτρης Πρίφτης τη φετινή σεζόν.

Εξέλιξη του αγώνα

Το ξεκίνημα των δύο ομάδων ήταν ιδιαίτερα μουδιασμένο με τον Άρη να καταφέρνει να προηγηθεί μόλις με 8-2 στο 5′ μετά από εύστοχες βολές του Οκάρο Ουάιτ. Οι κακές επιθετικές επιλογές των γηπεδούχων έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη να ξεφύγει ακόμα περισσότερο στο σκορ (14-6, 8′) και ο Βασίλης Ξανθόπουλος με όμορφη προσπάθεια “έκλεισε” το δεκάλεπτο με το σκορ στο +10 (18-8) για την ομάδα του.

Στα επόμενα λεπτά ο ρυθμός συνέχισε να είναι πολύ αργός και η Στεάουα με δύο διαδοχικά καλάθια του Νικοάρα πλησίασε στο σκορ (25-20, 15′). Η απάντηση για τον Άρη ήρθε δια χειρός ΜακΝιλ και Ουάιτ οι οποίοι με πόντους στον αιφνιδιασμό έστειλαν ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (32-20, 17′). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους “κίτρινους” να διατηρούν πολύ εύκολα το υπέρ τους προβάδισμα (39-29), χάρη στην εξαιρετική απόδοση των Αμερικανών της ομάδας.

Στην επιστροφή των ομάδων από τα αποδυτήρια η Στεάουα παρουσιάστηκε μεταμορφωμένη και με τον Μπιλ να σκοράρει κατά βούληση πλησίασε στο σκορ (42-36) στο 23′. Η προσωρινή αντίδραση των παικτών του Δημήτρη Πρίφτη (47-36, 25′) δεν πτόησε τους Ρουμάνους, οι οποίοι με νέο σερί 5-0 μείωσαν σε 47-41 (27′). Η συγκεκριμένη εξέλιξη έβαλε στην εξίσωση και τον κόσμο και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Άρη να προηγείται (54-51) αλλά να μην είναι το ίδιο άνετος.

Το καλάθια των πολύ θετικών ΜακΝιλ και Χάγκινς χάρισαν ξανά αέρα με +7 (58-51, 32′) στους φιλοξενούμενους στην τελευταία περίοδο, όμως το πρώτο τρίποντο του Ικόβλεφ στον αγώνα έδωσε σημαντική ανάσα στους φιλοξενούμενους (60-56, 34′). Ο ΜακΝιλ ήταν ασταμάτητος και με 3.43′ να απομένουν για τη λήξη επανέφερε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (68-58), θέτοντας γερές βάσης για ακόμα ένα διπλό του Άρη στο φετινό Eurocup. H ρουμανική ομάδα προσπάθησε να επιστρέψει στο παιχνίδι και κατάφερε να πλησιάσει μέχρι και στο -4 (71-69, 39′) δια χειρός Κούπερ αλλά δεν ολοκλήρωσε ποτέ την ανατροπή. Η κόρνα της λήξης βρήκε την ελληνική ομάδα θριαμβεύτρια με 77-67, έχοντας εξασφαλίσει την πρόκρισης στην επόμενη φάση.