Άρης – Γκραν Κανάρια 66-82: “Κίτρινη” υποταγή στην πρωταθλήτρια του EuroCup…

2023-10-04T21:12:38+00:00 2023-10-08T16:35:16+00:00.

gadamopoulos

04/Oct/23 21:12

Gallinat_Aris-Gran Canaria

Η επιστροφή του Άρη στην Ευρώπη έπειτα από τέσσερα χρόνια (και οκτώ σεζόν μετά πάλι στο EuroCup) συνοδεύτηκε από ήττα από τον κάτοχο του περσινού τίτλου της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Η έκφραση «η αρχή είναι το ήμισυ του παντός» έχει και τις εξαιρέσεις της. Και στον Άρη το κατάλαβαν καλά το βράδυ της Τετάρτης (4/10). Παρά το εντυπωσιακό τους ξεκίνημα κόντρα στην Γκραν Κανάρια, οι «κίτρινοι» υποτάχθηκαν τελικά στην περσινή νικήτρια του τροπαίου του EuroCup…

Η επιστροφή του Άρη στην Ευρώπη έπειτα από τέσσερα χρόνια (και επτά χρόνια  μετά πάλι στο EuroCup) δεν συνοδεύτηκε από νίκη. Η ομάδα του κόουτς Γιάννη Καστρίτη ηττήθηκε στο κατάμεστο «Nick Galis Hall» του Αλεξάνδρειου με 82-66 από την ισπανική ομάδα, στην πρεμιέρα της διοργάνωσης.

Παρότι οι γηπεδούχοι του εξαιρετικού Γκάλινατ (22π.) προηγήθηκαν 12-4 στο 3΄ και 28-20 στο δεκάλεπτο, μετά το ενός λεπτού σιγή που τηρήθηκε στη μνήμη του κορυφαίου προπονητή στην ιστορία του συλλόγου, Γιάννη Ιωαννίδη, δεν είχαν ανάλογη συνέχεια. Αρχικά διότι πέτυχαν μόλις επτά πόντους στη δεύτερη περίοδο…

Ακόμη και όταν αντέδρασαν και πήραν προσωρινά προβάδισμα με 55-54 στο 29΄, όμως, «πλήρωσαν» την «καταστροφική» αφετηρία στην τέταρτη περίοδο, στην οποία έμειναν άποντοι στα πρώτα πέντε λεπτά και είδαν την Γκραν Κανάρια να ξεφεύγει με 71-55 και σερί 14-0! Η κάτοχος του τίτλου έφτασε και στο +21, με 80-59 στο 38΄, με συνολικά 14/29 τρίποντα και κορυφαίο τον άλλοτε γκαρντ του Παναθηναϊκού Έι-Τζέι Σλότερ, ο οποίος είχε 21 πόντους με 6/7 σουτ και 5/5 βολές σε 19΄!

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η «φόρα» του Γκάλινατ

Το εντυπωσιακό ξεκίνημα του Γκάλινατ βοήθησε τον Άρη να πάρει κεφάλι από νωρίς, καθώς οι 8π. του έφεραν τους «κίτρινους» στο 12-4 του 3΄! Οι γηπεδούχοι διατήρησαν ένα προβάδισμα οκτώ πόντων (18-10, 23-15) ως το 28-20 του δεκαλέπτου, με τους 13π. με 3/3τριπ. του Γκάλινατ και τα συνολικά 11/15 σουτ. Από την άλλη, η ισπανική ομάδα είχε 1/5διπ. και 5/13τριπ., αλλά και έξι επιθετικά ριμπάουντ.

«Κίτρινη» δυστοκία…

Οι φιλοξενούμενοι κατόρθωσαν να χαμηλώσουν τον ρυθμό στη δεύτερη περίοδο και να υποχρεώσουν τους παίκτες του κόουτς Καστρίτη σε κακές επιλογές. Η ομάδα του Γιάκα Λάκοβιτς προηγήθηκε πρώτη φορά με 34-32 στο 17΄, πέτυχε ένα επιμέρους 18-4 για το 38-32 και στο υπέρ της 38-35 του ημιχρόνου, ανάγκασε τον Άρη σε 3/13 σουτ (τα 0/7τριπ.) στο δεκάλεπτο… Οι Ισπανοί είχαν 7/19 από τα 6,75μ..

«Κυνήγι» και αντίδραση

Τα επιθετικά προβλήματα του Άρη συνεχίστηκαν και στην τρίτη περίοδο, στην οποία έμεινε στους 4π. στα πρώτα 4΄ της και βρέθηκε στο -8, με 46-38… Οι γηπεδούχοι δεν είχαν δημιουργία και καθαρό μυαλό και υποχρεώθηκαν να κυνηγούν στο σκορ, παρά το καλό βράδυ του Γκάλινατ (20π. ως το 30΄). Ο Βασίλης Τολιόπουλος, όμως, με δύο τρίποντα, έδωσε και πάλι προβάδισμα στον Άρη με 55-54, πριν ο Αλμπισί «γράψει» με τρίποντο στην εκπνοή το 57-55 για τους φιλοξενούμενους.

Νέο «μπλακ άουτ»

Το μομέντουμ που φάνηκε να αποκτά ο Άρης χάθηκε άμεσα, καθώς έμεινε στο μηδέν στα πρώτα πέντε λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου και οι Ισπανοί, με μπροστάρη τον Έι-Τζέι Σλότερ, πέτυχαν σερί 14-0 και ξέφυγαν με 71-55 στο 35΄… Οι παίκτες του κόουτς Καστρίτη δεν είχαν άλλες απαντήσεις, αρχίζοντας με το αριστερό τη σεζόν στο EuroCup.

Πού κρίθηκε: Στο μηδέν στο οποίο έμεινε ο Άρης στα πρώτα πέντε λεπτά της τέταρτης περιόδου, στα οποία η Γκραν Κανάρια έκανε το +2 του 30΄, +16, αλλά και στην εξίσωση 13 ασίστ -15 λάθη των «κίτρινων» και στα 13 επιθετικά ριμπάουντ των Ισπανών.

Παίκτης-κλειδί: Ο Έι-Τζει Σλότερ σκόραρε τους 12 από τους 21 πόντους του (με 2/2διπ., 4/5τριπ., 5/5βολ.) στο τέταρτο δεκάλεπτο και πήρε στις πλάτες του την Γκραν Κανάρια, οδηγώντας τη στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 28-20, 35-38, 55-57, 66-82.

Άρης (Καστρίτης): Σλαφτσάκης 4, Σανόγκο 6, Τολιόπουλος 8 (2/6τριπ., 3ασ., 3κλεψ.), Καρ 2, Κατσίβελης 2, Μπλούμπεργκς 2, Φίλλιος, Μποχωρίδης 6 (1/3τριπ., 4ασ.), Ντε Σόουζα 4, Χαρέλ 10 (2/3τριπ.), Γκάλινατ 22 (5/6διπ., 3/7τριπ., 3/4βολ.).

Γκραν Κανάρια (Λάκοβιτς): Κλιάιτς 3 (1), Σλότερ 21 (2/2διπ., 4/5τριπ., 5/5βολ., 3ασ.), Μπάσας, Αλμπισί 8 (1/4τριπ., 5ασ., 5κλεψ.) Πρκάτσιν, Μπρουσίνο 16 (4/8τριπ.), Σάλβο 9 (1), Πέλος 12 (2/2τριπ.), Σούρνα 3 (1), Λάντεσμπεργκ 4, Λόπεθ 2, Λάμερς 4 (1/4διπ,, 9ριμπ.).