EuroCup (πανόραμα): Στην Παρί το ντέρμπι κορυφής με τους Λάιονς – Πρώτη νίκη για Γουλβς, Βενέτσια

24/Oct/23 23:23 October 25, 2023

gadamopoulos

24/Oct/23 23:23

London Lions-Paris

Η γαλλική ομάδα χρειάστηκε διπλή παράταση στο μεγάλο ματς του Λονδίνου για το 4/4! Διεύρυνε το απόλυτο και η Χάποελ Τελ Αβίβ στο Αμβούργο, ενώ τα πρώτα χαμόγελα φάνηκαν σε Βίλνιους και Βενετία.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Το σημαντικότερο ματς του πρώτου μέρους της 4ης αγωνιστικής του EuroCup εξελίχθηκε στο παιχνίδι της χρονιάς! Το ντέρμπι κορυφής του Α΄ ομίλου ήταν μία «επική» αναμέτρηση μεταξύ Λάιονς και Παρί στο Λονδίνο, με τους Γάλλους να επικρατούν με 106-102 στη δεύτερη παράταση και να φτάνουν στο 4-0.

Η Παρί έχασε δύο ευκαιρίες να νικήσει τόσο στο 40λεπτο (κ.α. 84-84) και το πρώτο έξτρα πεντάλεπτο (97-97), όμως επικράτησε αν και έχασε τέσσερις παίκτες με αποβολή πέμπτου φάουλ. Πρώτη ήττα για τους Λάιονς, που δεν σκόραραν στα τελευταία 3:37 της δεύτερης παράτασης, όμως επιβεβαίωσαν πως είναι ιδιαιτέρως ανταγωνιστικοί.

Το απόλυτο διεύρυνε το βράδυ της Τρίτης (24/10) και η Χάποελ Τελ Αβίβ, η οποία πέρασε δια περιπάτου με 111-72 από το Αμβούργο. Την πρώτη νίκη στη σεζόν πανηγύρισαν Βίλνιους και Βενέτσια. Η πρώτη επικράτησε με απίστευτη ανατροπή της Μπεσίκτας με 90-88 και η ιταλική ομάδα είχε ένα εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο για να υποτάξει με 79-64 τη Μπανταλόνα.