EuroCup (πανόραμα): Στην Παρί το ντέρμπι κορυφής με τους Λάιονς – Πρώτη νίκη για Γουλβς, Βενέτσια

24/Oct/23 23:23 October 25, 2023

gadamopoulos

24/Oct/23 23:23

London Lions-Paris

Η γαλλική ομάδα χρειάστηκε διπλή παράταση στο μεγάλο ματς του Λονδίνου για το 4/4! Διεύρυνε το απόλυτο και η Χάποελ Τελ Αβίβ στο Αμβούργο, ενώ τα πρώτα χαμόγελα φάνηκαν σε Βίλνιους και Βενετία.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Το σημαντικότερο ματς του πρώτου μέρους της 4ης αγωνιστικής του EuroCup εξελίχθηκε στο παιχνίδι της χρονιάς! Το ντέρμπι κορυφής του Α΄ ομίλου ήταν μία «επική» αναμέτρηση μεταξύ Λάιονς και Παρί στο Λονδίνο, με τους Γάλλους να επικρατούν με 106-102 στη δεύτερη παράταση και να φτάνουν στο 4-0.

Η Παρί έχασε δύο ευκαιρίες να νικήσει τόσο στο 40λεπτο (κ.α. 84-84) και το πρώτο έξτρα πεντάλεπτο (97-97), όμως επικράτησε αν και έχασε τέσσερις παίκτες με αποβολή πέμπτου φάουλ. Πρώτη ήττα για τους Λάιονς, που δεν σκόραραν στα τελευταία 3:37 της δεύτερης παράτασης, όμως επιβεβαίωσαν πως είναι ιδιαιτέρως ανταγωνιστικοί.

Το απόλυτο διεύρυνε το βράδυ της Τρίτης (24/10) και η Χάποελ Τελ Αβίβ, η οποία πέρασε δια περιπάτου με 111-72 από το Αμβούργο. Την πρώτη νίκη στη σεζόν πανηγύρισαν Βίλνιους και Βενέτσια. Η πρώτη επικράτησε με απίστευτη ανατροπή της Μπεσίκτας με 90-88 και η ιταλική ομάδα είχε ένα εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο για να υποτάξει με 79-64 τη Μπανταλόνα.

Λόντον Λάιονς – Παρί 102-106 (κ.α. 84-84, 1η παρατ. 97-97)

Απόλυτο και πρωτιά σε «έπος»!

Μπορεί οι Λάιονς να είχαν ένα φανταστικό δεύτερο δεκάλεπτο με επιμέρους 25-8, όμως η Παρί είχε τον τελευταίο λόγο. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 66-56 στο 30΄, όμως οι Γάλλοι άρχισαν με σερί 8-0 την τέταρτη περίοδο και μάλιστα προσπέρασαν με 77-73 στο 36΄. Ο Τι Τζέι Σορτς (24π., 1/8τριπ., 6ασ.) είχε 1/2 βολές στα 7΄΄, για το 87-84, όμως οι φιλοξενούμενοι δεν πρόλαβαν να κάνουν φάουλ και ο Ντέκερ (19π.) με τρίποντο έστειλε το ματς στην παράταση για τους Λάιονς!

Η Παρί φάνηκε να έχει το πάνω χέρι όταν ξέφυγε με 97-92, αλλά οι Άγγλοι έκλεισαν το πρώτο έξτρα πεντάλεπτο με 5-0 και με καλάθι του Ολασένι (15π.) ισοφάρισαν σε 97-97, για τη δεύτερη παράταση.

Η ομάδα του Λονδίνου πήρε διαφορά πέντε πόντων, για το 102-97 στα 3:37 για τη λήξη, όμως δεν σκόραρε στη συνέχεια και η Παρί με σερί 9-0 «έκλεψε» το παιχνίδι! Δεν έφτασαν για τους Λάιονς οι 26π. του Μόργκαν, ενώ για τους νικητές ξεχώρισαν οι επίσης οι Χίφι (20π., 4/11τριπ.) και Μάλκολμ (16π.).

Βίλνιους Γουλβς – Μπεσίκτας 90-88

«Ιστορία μου (η μία)… αμαρτία μου (η άλλη)»

Πρώτο εντός έδρας ματς της Γουλβς φέτος στο EuroCup, παρθενική και ιστορική νίκη στη διοργάνωση και με τι τρόπο, στο «θρίλερ» του Βίλνιους… Οι Λιθουανοί (ρεκόρ 1-2) κατάφεραν να «κλέψουν» το ματς αν και στα 45΄΄ για τη λήξη έμειναν πίσω με 87-80! Η Μπεσίκτας, χάρη στους 21π. του Μίτσελ και τους 18 του Ντελγκάδο φάνηκε να «κλειδώνει» το απόλυτο, όμως χάρισε το ματς και υπέστη την πρώτη ήττα της.

Ο κορυφαίος του ματς, ΤρεΣον Θέρμαν, σκόραρε τρίποντο και φάουλ για να μειώσει σε 88-87 στα 10,6΄΄ και στη συνέχεια έκλεψε τη μπάλα, πετυχαίνοντας το νικητήριο καλάθι στα 7΄΄ για τους Γουλβς του κόουτς Κεστούτις Κεμζούρα! Ο Ζουκάουσκας με 1/2 βολές στα 1,7΄΄ διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Ο Θέρμαν ολοκλήρωσε την απίστευτη παράστασή του με 31 πόντους, με 8/9 δίποντα, 4/6 τρίποντα και 7ριμπ., ενώ σημαντική ήταν η βοήθεια και των Ζεμάιτις (17π., 4/5τριπ.) και Σουλαϊμόν (13π., 6ασ.).