Μπουντούτσνοστ – Άρης 63-65: Με την άμυνα οδηγό πήρε θριαμβευτικό “διπλό”!

2023-11-08T21:08:03+00:00 2023-11-08T22:21:52+00:00.

Μάνος Φυρογένης

08/Nov/23 21:08

Aris

Αλλεργικός στην παραίτηση ήταν ο Άρης στο Μαυροβούνιο, αλώνοντας για πρώτη φορά την έδρα της Μποντούτσονοτ με 65-63. Γύρισαν από την κόλαση του -16 οι Θεσσαλονικείς παρότι είχαν τον ηγέτη τους, άποντο.

Του Μάνου Φυρογένη/ info@eurohoops.net

Το πολύ κακό του ξεκίνημα αλλά και το γεγονός πως είχε τους Τολιόπουλο και Καρ άποντους φαινόταν πως θα πληρώσει ο Άρης στο Μαυροβούνιο κόντρα στην Μπουντούτσνοστ .  Ωστόσο και παρά το -16, οι Θεσσαλονικείς έσφιξαν την άμυνά τους στο δεύτερο ημίχρονο, δεν κατέθεσαν τα όπλα και πήραν ένα πολύ μεγάλο διπλό (63-65) για την 3η τους νίκη στο Eurocup.

Αυτή ήταν η πρώτη εντός έδρας απώλεια βαθμών για τους Μαυροβούνιους με την άμυνα για… σεμινάριο της τελευταίας περιόδου (ο Άρης δέχτηκε μόλις 3 πόντους στα τελευταία 8 λεπτά) να αποτελεί κλειδί για τη σπουδαία νίκη.

Σόουζα, Μπάνκστον, Σανόγκο και Γκάλινατ ξεχώρισαν για τους Θεσσαλονικείς που επέστρεψαν από την… κόλαση για το δεύτερο διπλό τους στο Eurocup.

Δείτε τα στατιστικά του Αγώνα εδώ

Μουδιασμένο ξεκίνημα

Ο Μακουντού ήταν ασταμάτητος στο ξεκίνημα με την άμυνα του Άρη να μην μπορεί να τον κάνει καλά και την επίθεση των “κιτρίνων” να βρίσκει σκορ με το… σταγονόμετρο (8-5 στο 4′ με τρίποντο του Γκάλινατ).

Ουίλιαμς και Ράιτ ακολούθησαν τον υψηλόσωμο Γάλλο και η Μπουντούτσνοστ άρχισε να χτίζει σερί (επιμέρους 14-2) για το 26-11. Οι Θεσσαλονικείς δεν μπορούσαν μπορούσαν να βάλουν άλλους παίκτες στην εξίσωση με τον Τολιόπουλο να είναι έξω από τα νερά του φορτωμένος από την αρχή με φάουλ και προερχόμενος από τραυματισμό και τον Καρ εκνευριστικά άστοχο με κακές επιλογές.

Αλλεργικός στην παραίτηση

Ο Γκάλινατ με τον Μπάνκστον πήραν τους “κιτρίνους” στην πλάτη τους επιστρέφοντας από το -16 (35-19, 16′) στο -5 (39-34) μέχρι την ανάπαυλα. Ο Άρης είχε κόψει τη δίοδο προς το καλάθι, προστατεύοντας καλύτερα τη ρακέτα του, γεγονός που που έδωσε άλλη ψυχολογία ενόψει του δευτέρου ημιχρόνου. Γκαλινατ, Μπάνκστον και Σανόγκο έπαιζαν και για τους υπόλοιπους, μειώνοντας γρήγορα γρήγορα τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (42-41, 22′).

Ένα μίνι ξέσπασμα των Μαυροβούνιων (51-41) στρίμωξε και πάλι τους παίκτες του Καστρίτη στα σχοινιά όμως ούτε τότε παραιτήθηκαν. Δύο καλάθια του Σόουζα μετέτρεψαν το 56-47 σε 56-51 και όλα ήταν ανοιχτά ενόψει της τελευταίας κρίσιμης περιόδου.

Μαγκί και Ρος δυσκόλεψαν εκ νέου την κατάσταση (60-51) πριν ο Άρης υπερβάλει εαυτόν ξανά, “φράζοντας” το καλάθι του. Με… σκυλίσια άμυνα, βρήκε ρυθμό και στην επίθεση και με τον Κατσίβελη να μπαίνει στα “παπούτσια’ του Τολιόπουλου, πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ 3’22 για το τέλος (60-61).

Ο έμπειρος γκαρντ με νέο drive του έκανε το 60-63, 2’46” για το φινάλε με τον Ράιτ να βάζει 2/2 για το 62-63, 1’44”. Ο πρώτος σκόρερ του Άρη, Ρομπέρτο Γκάλινατ ευστόχησε σε μία από τις δύο (62-64, 54”) με τον Ράιτ να τον μιμείται από τα 4.5 μέτρα, 46” πριν ακουστεί η… χοντρή κυρία.

Ένα πρόβλημα με το χρονόμετρο ανέβασε την αγωνία στα… ύψη, με τον Μποχωρίδη να πατά γραμμή στα 24” και τη Μπουντούτσνοστ να έχει τον τελευταίο λόγο. Ο Λευτέρης Μποχωρίδης όμως πήρε το “αίμα” του πίσω στην άμυνα, έπαιξε καθαρά, εγκλώβισε τον Ράιτ που πήγε να εκμαιεύσει το φάουλ και έδωσε την ευκαιρία στον Κατσίβελη (1/2) να κλειδώσει τη νίκη για ένα σπουδαίο, παλικαρίσιο διπλό του Άρη σε μία δύσκολη έδρα.

Που κρίθηκε

Φυσικά στην άμυνα του Άρη στην τελευταία περίοδο. Οι “κίτρινοι” επέτρεψαν μόλις τρεις πόντους σε 8 αγωνιστικά λεπτά.

Παίκτης – Κλειδί

Οι 4 διψήφιοι του Άρη σαφώς και συναγωνίζονται για το βραβείο του κορυφαίο παρόλα αυτά κομβικότατη ήταν και η συμβολή του Κατσίβελη με τα δύο συνεχόμενα προσωπικά καλάθια που έβαλαν για πρώτη φορά στο σκορ τους Θεσσαλονικείς.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 39-34, 56-51, 63-65

Μπουντούτσνοστ (Μίγιοβιτς): ΜακΓκί 9, Ρος 2 (4 ασίστ, 6 λάθη), Σλάβκοβιτς 1, Μακουντού 20 (7/11 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Γκρμπόβιτς 1, Τζόουνς 4, Γουίλιαμς 10 (6 ριμπάουντ), Ράιτ 9, Πόποβιτς 5, Πολ 2

Άρης (Καστρίτης): Σανόγκο 11 (8 ριμπάουντ), Τολιόπουλος, Καρ, Κατσίβελης 7 (2 ασίστ, 4 λάθη), Φίλλιος, Μποχωρίδης 8 (4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Περσίδης, Ντε Σόουζα 10 (5/6 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Χάρελ (0/7 σουτ, 4 ριμπάουντ), Μπάνκστον 14 (7/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Γκάλινατ 15 (4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα)

Photo credit: EuroCup