EuroCup (πανόραμα): Αήττητη και στη Βαρκελώνη η Παρί, ανατροπή Λιετκαμπέλις και στο 3-4 ο Άρης

2023-11-14T23:06:31+00:00 2023-11-14T23:43:48+00:00.

gadamopoulos

14/Nov/23 23:06

Badalona-Paris

Η γαλλική ομάδα νίκησε στην παράταση στην έδρα της Μπανταλόνα, φτάνοντας στο 7-0! Η Λιετκαμπέλις κράτησε την Τουρκ Τέλεκομ στο μηδέν στην παράταση, ενώ με εντός έδρας νίκες συνέχισαν Ουλμ, Προμετέι και η Μπουργκ επί του Άρη.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Η “τρελή” πορεία της Παρί στο φετινό EuroCup δεν σταμάτησε ούτε στην Καταλονία. Η γαλλική ομάδα νίκησε με 101-94 τη Μπανταλόνα στην παράταση (κ.α. 89-89) και έφτασε σε ρεκόρ 7-0 στον Α΄ όμιλο, με έναν απρόσμενο “ήρωα” και τον μεγάλο σταρ της σε κακή βραδιά, αλλά καθοριστικό στο φινάλε της κανονικής διάρκειας.

Το “διπλό” της Παρί ήταν το μοναδικό στην πρώτη “δόση” της 7ης αγωνιστικής, καθώς λίγο νωρίτερα την Τρίτη (14/11), ο Άρης ηττήθηκε στη Γαλλία από τη Μπουργκ και “έπεσε” στο 3-4.  Ενώ με εντός έδρας νίκες συνέχισαν και οι Λιετκαμπέλις, Προμετέι και Ουλμ, επί των Τουρκ Τελεκομ, Χάποελ Τελ Αβίβ και Μπουντούτσνοστ αντίστοιχα.

Μπανταλόνα – Παρί 94-101 (παρ., κ.α. 89-89)

Με ηγέτη Χίφι και “clutch” Σορτς

Αν έλεγε κάποιος πριν από το ματς ότι η Παρί θα κέρδιζε στην έδρα της Μπανταλόνα με τον μεγάλο ηγέτης της σε “ρηχά νερά”, δεν θα τον πίστευαν. Ο Τι Τζέι Σορτς έμεινε στους 13 πόντους με 5/17 σουτ (4/14διπ. και 1/3τριπ.), όμως ήταν εκείνος που με 2/2 βολές στα 5΄΄ ισοφάρισε σε 89-89 και οδήγησε το ματς στην παράταση! Οι Καταλανοί άγγιξαν τη νίκη με καλάθι του πρώην γκαρντ του Παναθηναϊκού, Άντριου Άντριους (11π.) στα 9΄΄ και δεν τους έφτασαν οι 18π. του Τσέρι και οι 17 του Ρούζιτς. Μεγάλο ματς για την Παρί ο Χίφι, με ρεκόρ καριέρας στο EuroCup και 27 πόντους με 3/5διπ. και 6/12τριπ.!

Λιετκαμπέλις – Τουρκ Τέλεκομ 93-86 (παρ., κ.α. 86-86)

Με απίστευτη ανατροπή!

Την τρίτη νίκη της στη σεζόν πέτυχε στον Β΄ όμιλο η Λιετκαμπέλις, η οποία “γύρισε” από το -15 του 33΄ και το -12 στα τελευταία 2:37, επικράτησε με 93-86 στην παράταση και “βύθισε” την τουρκική ομάδα σε ρεκόρ 1-6.  Η περσινή φιναλίστ του EuroCup, μάλιστα, δεν σκόραρε στα ούτε στο τελευταίο 1:49 ούτε καν στην παράταση και υπέστη την πέμπτη διαδοχική ήττα της! Ο Ντονάτας Σαμπέτσκις (10π.), με καλάθι στο 0,9΄΄ οδήγησε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο.

Πρώτος σκόρερ της Λιετκαμπέλις, η οποία είχε 15/33τριπ., ο Γκεντιμίνας Ορέλικ, με 31 πόντους και 8/14 τρίποντα, ενώ ο Νίκολα Πόποβιτς πρόσθεσε 18 πόντους με 9/11 δίποντα. Για τους φιλοξενούμενους, οι 22π. του Τάιρον Ουάλας (με 3/10τριπ.) και οι 20 του Τζέιλεν Άνταμς (4/10τριπ.) δεν ήταν αρκετοί.

Προμετέι – Χάποελ Τελ Αβίβ 98-89

Με πολυφωνία και τρίποντα

Επιστροφή στις δύο νίκες έπειτα από δύο σερί ήττες για την Προμετέι, η οποία επικράτησε της Χάποελ με 98-89 και την υποχρέωσε στη δεύτερη ήττα στον Α΄ όμιλο. Οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν χάρη στην εξαιρετική πολυφωνία τους, καθώς είχαν έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, αλλά και 16/38 τρίποντα. Οι Οντιάσε (19π.), Ριντ (16π.), Σιντόροφ, Μαρτς (από 14π.), Λίποβι (12π.) και Σάνον (10π.) ώθησαν την Προμετέι στην πρώτη νίκη έπειτα από δύο ήττες στην ουδέτερη έδρα της Ρίγα, ενώ για τους Ισραηλινούς ο Μπράιαν Ανγκόλα είχε 18π. και οι Χόαρντ και Μπράουν πρόσθεσαν από 15π..

Ουλμ – Μπουντούτσνοστ 84-67

Ένα δεκάλεπτο έφτανε

Συνέχεια στην εξαιρετική πορεία της στον Β΄ όμιλο έδωσε η Ουλμ, η οποία επικράτησε στη Γερμανία της Μπουντούτσνοστ με 84-67 και έφτασε σε ρεκόρ 5-2. Μετά το 37-37 του ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι είχαν ένα επιμέρους 22-11 στην τρίτη περίοδο και κατάφερε να ξεφύγει. Η Ουλμ είχε επτά παίκτες με 9+ πόντους και κορυφαίους τους Ουίλιαμς και Ματάιας, που πέτυχαν από 13 πόντους. Ο Μακουντού είχε 18π. για τους φιλοξενούμενους (ρεκόρ 2-5), ενώ ο άλλοτε παίκτης του Ολυμπιακού, Μπράντον Πολ, είχε 14π. με 4/6 τρίποντα.