EuroCup: Η Μπανταλόνα κέρδισε την Ουλμ και προκρίθηκε στα προημιτελικά

2024-03-05T21:47:56+00:00 2024-03-06T18:57:07+00:00.

05/Mar/24 21:47

Τα Eightfinals του EuroCup ξεκίνησαν την Τρίτη (5/3) με την επικράτηση της Μπανταλόνα επί της Ουλμ στην Γερμανία (79-88). Η συνέχεια στα νοκ άουτ ματς και το πανόραμα.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Η Μπανταλόνα ήταν καλύτερη και έφυγε με τη νίκη από την έδρα της Ουλμ με 79-88, παίρνοντας μαζί και την πρόκριση για τα προημιτελικά του EuroCup.

Οι Ισπανοί ετοιμάζονται, πλέον, για τον -επίσης νοκ άουτ- προημιτελικό αγώνα κόντρα στην Παρί, ξανά εκτός έδρας, με φόντο του ”4” της διοργάνωσης.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και μάλιστα προηγήθηκαν με 19-27 στην πρώτη περίοδο. Η συνέχεια ανάλογη με μπροστάρη τον Φελίζ για τους Ισπανούς, οι οποίοι έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +18 (32-50), εκμεταλλευόμενοι και την αστοχία των Γερμανών.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στην συνέχεια, όμως το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 53-65 μετά από 30′ αγώνα. Η διαφορά έπεσε οριακά και σε μονοψήφια επίπεδα, όμως η Μπανταλόνα δεν έχασε τον έλεγχο σε κανένα σημείο και έφτασε στην επικράτηση.

Ο Φελίζ ήταν ασταμάτητος για τους νικητές με 28 πόντους-6 ριμπάουντ-6 ασίστ-36 PIR. Ο Μπροντζιάνσκι πρόσθεσε 12 πόντους-7 ριμπάουντ-3 ασίστ. Για την Ουλμ, ο Ουίλιαμς είχε 20 πόντους-10 ριμπάουντ και ο Νούνιεζ 17 πόντους-5 ασίστ, όμως δεν ήταν αρκετοί στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 19-27, 32-50, 53-65, 79-88.

Οι ομάδες με την υψηλότερη θέση στη κανονική διάρκεια, έχουν και το πλεονέκτημα έδρας. Στα ημιτελικά, αλλάζει το νοκ άουτ format θα έχουμε σειρές best of three (26/3-3/4). Οι Τελικοί θα ξεκινήσουν στις 9/4 και αν χρειαστεί τρίτο ματς, αυτό έχει προγραμματιστεί για τις 17/4.