EuroCup: Η Παρί απέκλεισε τη Μπανταλόνα – Τα ζευγάρια των ημιτελικών

2024-03-14T22:52:10+00:00 2024-03-14T22:52:10+00:00.

14/Mar/24 22:52

Η Παρί κέρδισε τη Μπανταλόνα με 86-70 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του EuroCup. Τα ζευγάρια της συνέχειας.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Η νοκ άουτ φάση των προημιτελικών του EuroCup ολοκληρώθηκε την Πέμπτη (14/3) με μία αναμέτρηση.

Η Παρί υποδέχθηκε την Μπανταλόνα και στο τέλος πήρε τη νίκη, μαζί και την πρόκριση με σκορ 86-70.

Το ματς ήταν ντέρμπι μέχρι και το ημίχρονο, πριν ακολουθήσει το 22-13 της τρίτης περιόδου, για το 62-48.

Στα τελευταία λεπτά, δεν άλλαξε κάτι. Οι γηπεδούχοι είχαν τον πλήρη έλεγχο, με την διαφορά να φτάνει και στους 19.

Ο Σορτς έκανε τρομερό ματς με 21 πόντους-9 ασίστ (8/18 σουτ), ενώ 15 πρόσθεσε ο Χίφι και 12 ο Γιαντούνεν.

Για τους Ισπανούς, ο παλιός παίκτης του Παναθηναϊκού, Άντριους, δεν ήταν αρκετός με 25 πόντους (8/16 σουτ).

Οι νικητές θα αντιμετωπίσουν σε ”best of three” σειρά με πλεονέκτημα έδρας τους Λόντον Λάιονς (26/3-3/4).

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 40-35, 62-48, 86-70