EuroCup: Παρί και Μπουργκ πήραν προβάδισμα στα ημιτελικά

2024-03-26T22:48:30+00:00 2024-03-26T23:53:53+00:00.

26/Mar/24 22:48

tyson-ward-paris-basketball-london-lions-bkt-eurocup-semifinals-game-1

Παρί και Μπουργκ έκαναν το 1-0 στους ημιτελικούς του EuroCup κόντρα σε Λόντον Λάιονς και Μπεσίκτας αντίστοιχα. Το πρόγραμμα της συνέχειας.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Οι ημιτελικοί του EuroCup ξεκίνησαην Τρίτη (26/3), με την Γαλλία να έχει την τιμητική της, καθώς Παρί και Μπουργκ υπερασπίστηκαν την έδρα τους.

Οι δυο ομάδες επικράτησαν των Λόντον Λάιονς (99-86) και Μπεσίκτας (86-74) στο Game 1 και θέλουν ακόμα μία νίκη για να πάρουν το εισιτήριο για τους Τελικούς.

Αξίζει να σημειώσουμε πως ο φετινός πρωταθλητής (Best of three Τελικοί), θα κατακτήσει το τρόπαιο και μαζί μία θέση στην Ευρωλίγκα της σεζόν 2024/25.

Στο δεύτερο χρονικά ματς, η Παρί έκανε μία πολύ καλή εμφάνιση φέτος και πήρε τη νίκη επί των Λόντον Λάιονς, όσο εύκολα δείχνει και το τελικό 99-86.

Οι Λάιονς μπήκαν καλύτερα στο ματς (0-7), όμως γρήγορα η Παρί μπήκε σε θέση οδηγού και μάλιστα έκλεισε τη πρώτη περίοδο προηγούμενη με 30-27. Οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν το ματς να φύγει από τον (μερικό) έλεγχό του, επιστρέφοντας από το 52-44 στο 52-49, με το 54-59 να κλείνει το ημίχρονο.

Όλα τελείωσαν στην τρίτη περίοδο, όταν οι Γάλλοι βγήκαν στο παρκέ και με επιμέρους 25-8 ξέφυγαν για τα καλά και έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη με το 79-57 στο 30′. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε, με τη Παρί να κάνει άνετα το 1-0 στην ημιτελική της σειρά.

Ο Σορτς έκανε ακόμα μία σπουδαία εμφάνιση με 23 πόντους-6 ριμπάουντ-7 ασίστ, ενώ και ο Χίφι ξεχώρισε με 22 πόντους. 11 πόντους-4 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Ουόρντ.

Για τους ηττημένους, που είχαν συνολικά 19 λάθη, ο Νουάμπα δεν ήταν αρκετός με 24 πόντους-5 ριμπάουντ, όπως και ο Ολασένι με 15 πόντους-5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 30-27, 54-49, 79-57, 99-86

Παρί (Ισαλό): Σορτς 23, Μάλκομ 5, Χίφι 22, Ουόρντ 11, Σι 2, Ερέρα 8, Κράτζερ 4, Ντένις, Νγκουάμα 4, Γιαντούνεν 10, Σίμον 10

Λόντον Λάιονς (Μπόζιτς): Ολασένι 15, Τέιλορ 4, Νουάμπα 24, Σολουάντε, Ντέκερ 11, Μόργκαν 5, Νέλσον 9, Κουίλι, Σάρμα, Φίλιπ 11, Μόργκαν 2, Γκάνταμ 5

Εύκολο 1-0 για την Μπουργκ κόντρα στην Μπεσίκτας

Η Μπουργκ έκανε το 1-0 κόντρα στη Μπεσίκτας και πήρε το προβάδισμα για τη πρόκριση στους Τελικούς, επικρατώντας σχετικά εύκολα με 86-74 στην έδρα της.

Το ματς ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ (16-13 στο 10′), πριν έρθει το δεύτερο δεκάλεπτο, που ήταν σαφώς υπέρ των γηπεδούχων (28-17), για το 44-30 στο ημίχρονο και ενώ η διαφορά είχε φτάσει και στους 18.

Οι Τούρκοι κατάφεραν και επέστρεψαν στο ματς στο -4 (60-56) για το 62-56, πριν οι γηπεδούχοι πατήσουν ξανά το γκάζι και φύγουν με 71-58 στο 34′. Η διαφορά δεν έπεσε ξανά σε μονοψήφια επίπεδα (79-64), για το εύκολο 1-0 των Γάλλων.

Ο Μάικ με 16 πόντους-6 ριμπάουντ ήταν πρώτος σκόρερ των νικητών, ενώ ο Λιούις πρόσθεσε 14 πόντους-5 ασίστ και ο Τζουλιέν 11 πόντους-4 ριμπάουντ. Ο Ρισασέ έμεινε στους 8 πόντους-4 ριμπάουντ.

Από πλευράς Μπεσίκτας, που είχε 14 χαμένες βολές (18/32),ο Ντελγκάδο είχε 15 πόντους-16 ριμπάουντ, ο Σιμόνοβιτς 14 πόντους και ο Νίνταμ 13 πόντους-5 ασίστ.

Η συνέχεια της ημιτελικής σειράς θα δοθεί στην Τουρκία στις 29/3 (19:45), εκεί όπου υπάρχει μόνο ένα αποτέλεσμα για τη Μπεσίκτας, αν θέλει να βρεθεί στους (best of three) Τελικούς του EuroCup (9-17/4).

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 44-30, 62-56, 86-74

Μπουργκ (Φοτό): Λιούις 14, Μπράουν 10, Σαλάς 9, Μπενίτεζ, Κάρμπι, Ρισασέ 8, Μάσα 10, Μόργκαν 4, Ρόουλαντ, Μάικ 16, Κοκίλα 4, Τζουλιέν 11

Μπεσίκτας (Αλιμπίγιεβιτς): Μάθιους 4, Ακσού, Άλμαν 4, Νίνταμ 13, Ουγκουρλού 2, Αρσλάν 8, Ντουρμάζ, Μίτσελ 10, Σιμόνοβιτς 14, Κόναν 4, Γιγκιτόγλου, Ντελγκάδο 15