EuroCup: Η Παρί στους τελικούς!

2024-03-29T21:05:19+00:00 2024-04-03T21:43:23+00:00.

29/Mar/24 21:05

Η Μπεσίκτας κέρδισε τη Μπουργκ (82-71) στον δεύτερο ημιτελικό του EuroCup και έστειλε την ημιτελική σειρά σε τρίτο ματς. Η Παρί έκανε το 2/2 με τους Λόντον Λάιονς και τώρα… τελικοί.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Η Μπεσίκτας επικράτησε της Μπουργκ με 82-71 στον δεύτερο ημιτελικό του EuroCup και έστειλε την σειρά σε τρίτο ματς.

Οι Τούρκοι ήταν καλύτεροι σε όλο σχεδόν το ματς και θα τα παίξουν όλα για όλα στο Game 3 της Γαλλίας (3/4).

Μάθιους με 19 πόντους-8 ασίστ, Μίτσελ με 17 πόντους-6 ριμπάουντ και Ντελγκάδο με 14 πόντους-9 ριμπάουντ ξεχώρισαν για τους νικητές.

Για την Μπουργκ, Μάικ με 19 πόντους-8 ριμπάουντ και Λιούις με 11 πόντους προσπάθησαν, αλλά δεν ήταν αρκετοί για τους ηττημένους.

Ο φετινός πρωταθλητής (Best of three Τελικοί), θα κατακτήσει το τρόπαιο και μαζί μία θέση στην Ευρωλίγκα της σεζόν 2024/25.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 32-36, 59-53, 82-71

Παρί: “Σκούπισε” τους Λόντον Λάιονς και τώρα τελικοί!

Η Παρί έκανε το 2/2 με τους Λόντον Λάιονς (85-93) και πήρε το πρώτο εισιτήριο για τους τελικούς του EuroCup.

Οι γηπεδούχοι μπορεί να μην μπήκαν όπως θα ήθελαν στο ματς, όμως με μπροστάρη τον Μάθιου Μόργκαν και σημαντικά καλάθια του Τζόρνταν Τέιλορ πέρασαν μπροστά, παίρνοντας ένα ισχνό προβάδισμα επτά πόντων λίγο πριν το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, η Παρί ελαχιστοποίησε τα λάθη της (είχε 9 έναντι 17 των γηπεδούχων) και με τον Τι Τζέι Σορτς ν’ αρχίζει να μπαίνει στην εξίσωση και να δίνει μερικούς σημαντικούς πόντους στους Γάλλους οι οποίοι έτρεξαν ένα επιμέρους 28-19 για να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η γαλλική ομάδα συνέχισε σε υψηλούς ρυθμούς και έφυγε με το διπλό και την πρόκριση στους τελικούς της διοργάνωσης.

Πρώτος σκόρερ ο Σορτς με 21 πόντους (5/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 8/14 βολές), με 5 ασίστ, 4 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα και 3 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 45-39, 58-61, 85-93