Τα… χρειάστηκε αλλά νίκησε η Μακάμπι!

2016-01-13T21:04:45+00:00 2016-01-13T21:10:58+00:00.

13/Jan/16 21:04

Σε ένα παιχνίδι το οποίο ήταν ντέρμπι από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, η Μακάμπι πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 87-83 απέναντι στη Νίζνι και διπλασίασε τις νίκες της στη φάση των “32” του Eurocup.

Σημαντικές βοήθειες στους φιλοξενούμενους έδωσε ο Σμιθ (10π, 3ρ, 4ασ.) ο οποίος ήταν καθοριστικός στο τέλος, με το δίδυμο των Ρότσεστι (17π, 4ασ.) και Μ’Μπάκουε (10π, 14ρ) να κάνει τη διαφορά. Η Νίζνι παρουσιάστηκε ιδιαίτερα μαχητική και με ηγέτη τον Κβοστόφ (14π, 10ασ.) έφτασε πολύ κοντά στο θετικό αποτέλεσμα.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Σε ένα παιχνίδι με αρκετά γρήγορο ρυθμό στα πρώτα λεπτά, η Νίζνι κατάφερε να προηγηθεί με 10-6 στο 5′ χάρη σε καλάθι του γκαρντ Κβοστόφ. Η απάντηση της Μακάμπι ήταν άμεση και με τον Τέιλορ Ρότσεστι να αναλαμβάνει πρωτοβουλίες ισοφάρισε σε 13-13, πριν οι γηπεδούχοι πάρουν εκ νέου το προβάδισμα με 18-15 στο 8′. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε τελικά με τον Γιβζόρι να πετυχαίνει διαδοχικά καλάθια και να βάζει την ομάδα του Ισραήλ μπροστά στο σκορ (20-18).

Η συγκεκριμένη εξέλιξη γέμισε αυτοπεποίθηση τους παίκτες της Μακάμπι οι οποίοι έχοντας πολύ καλή παρουσία σε επίθεση και άμυνα ανέβασαν τη διαφορά ακόμα και στο +8 (32-24) χάρη στον πολύ θετικό Μ’Μπάκουε. Ο Αμερικάνος σέντερ κυριάρχησε πλήρως μέσα στη ρακέτα φτάνοντας πολύ νωρίς τους 8 πόντους και τα 12 ριμπάουντ, ωστόσο η Νίζνι βρήκε τις λύσεις και πλησίασε αρχικά σε 36-31 (16′) και στη συνέχεια σε 36-34 (18′). Στο υπόλοιπο του ημιχρόνου η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε ιδιαίτερα με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το “εύθραυστο” 45-43.

Το ντέρμπι μεταξύ των δύο ομάδων συνεχίστηκε και στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης με τη Μακάμπι να διατηρεί αρχικά το προβάδισμα (49-45, 22′) αλλά να αδυνατεί να αποκτήσει κάποια διαφορά ασφαλείας. Η Νίζνι εκμεταλλεύτηκε τα κενά στην άμυνα των Ισραηλινών και κατάφερε να περάσει μετά από ώρα μπροστά στο σκορ (50-49) με τον Κβοστόφ να σκοράρει για πρώτη φορά έξω από τα 6.75. Οι εναλλαγές του σκορ ήταν αρκετές με τον Ραντλ να διαμορφώνει το 56-54 (27′), όμως οι Ρώσοι βρήκαν και πάλι τον τρόπο να απαντήσουν ισοφαρίζοντας σε 63-63 με τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Η τελευταία και πιο κρίσιμη περίοδος ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να ξεφεύγουν με 67-63, πριν ο Μπαμπούριν πετύχει το τέταρτο του τρίποντο σε πέντε προσπάθειες με αποτέλεσμα η ομάδα του Άιναρ Μπάγκατσκις να ανατρέψει την κατάσταση (71-69, 34′). Ο “βομβαρδισμός” συνεχίστηκε και ο Μπέρζινς διαμόρφωσε το 76-71, αναγκάζοντας τον Ζαν Τάμπακ να καλέσει σε time out, 5.34′ πριν τη λήξη. Η συγκεκριμένη κίνηση “αφύπνισε” τους παίκτες της Μακάμπι οι οποίοι με γρήγορο σερί 5-0 έφεραν και πάλι το παιχνίδι στα ίσια (76-76), με 3.12′ στο ρολόι.

Στην τελική ευθεία της αναμέτρησης, πρώτα ο Λάντεσμπεργκ και στη συνέχεια ο Πνίνι έδωσαν προβάδισμα νίκης στη φιλοξενούμενη ομάδα (82-78), πριν ο Στρέμπκοβ φέρει τη Νίζνι σε απόσταση αναπνοής (82-81), μόλις 1.23′ πριν το τέλος. O Σμιθ απάντησε με πολύ όμορφη προσπάθεια (84-81) και ο Κβοστόφ με 1/2 βολές διαμόρφωσε το 84-82, με 16″ στο ρολόι. Στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα δεν άλλαξε κάτι και η Μακάμπι έφτασε σε μία πολύ δύσκολη αλλά και σημαντική νίκη (87-83).