26/Jan/16 22:50

Του έκοψε τα φτερά!

26 Jan 2016 2016-01-26T23:28:39+00:00.

- 26 Jan 2016

Ο ΠΑΟΚ γνώρισε νέα ήττα (83-71) από την Όλντενμπουργκ και με ρεκόρ 1-3 η πρόκριση δείχνει να… πετάει μακριά για την ελληνική ομάδα.

Μετά την επικράτηση της στην Πυλαία, η γερμανική ομάδα νίκησε τον “δικέφαλο του Βορρά” και στην έδρα της, με τους παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου να βλέπουν τις πιθανότητες να βρεθούν στην επόμενη φάση του Eurocup να μειώνονται δραματικά. Ο ΠΑΟΚ είναι η ομάδα με τα περισσότερα λάθη στη διοργάνωση κι ο αποψινός αγώνας δεν αποτέλεσε εξαίρεση καθώς υπέπεσε σε 16 (σ.σ. ένα λιγότερο από τον μέσο όρο του).

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το εξαιρετικό βράδυ, στο οποίο βρέθηκε ο Κρις Κράμερ (23π. 7/9διπ.) και την εντυπωσιακή εμφάνιση τους στην τρίτη περίοδο. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν επιμέρους 26-10 και πήγαν στην τελευταία περίοδο, έχοντας εξασφαλίσει διαφορά 25 πόντων (74-49).

Ο ΠΑΟΚ ήταν μέσα στη διεκδίκηση της νίκης μέχρι το 19′ όταν βρισκόταν πίσω με 40-39, ωστόσο ένα σερί 8-0 έβαλε τις βάσεις για την Όλντενμπουργκ, η οποία… ξέσπασε στην τρίτη περίοδο. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα στην άμυνα, κάτι που προδίδουν και τα 11 τρίποντα που είχε δεχθεί μέχρι τα μισά του τρίτου δεκαλέπτου.

Αποτέλεσμα… Η γερμανική ομάδα να ξεφύγει με 66-43 (26′) και κάπου εκεί η αναμέτρηση να αποκτήσει τυπικό χαρακτήρα. Ο “δικέφαλος του Βορρά” έφτασε να χάνει ακόμα και με 27 πόντους (78-51), η χαλάρωση των γηπεδούχων, όμως, του επέτρεψε να μαζέψει τουλάχιστον τη διαφορά.

Ο κόσμος του ΠΑΟΚ, πάντως, δεν σταμάτησε λεπτό να υποστηρίζει την ομάδα του και μετά το τέλος χειροκρότησε τους παίκτες…

Το ευχαριστώ είναι λίγο για τους καταπληκτικούς φιλάθλους του ΠΑΟΚ μας που ήρθαν στο Oldenburg από κάθε γωνιά της Γερμανίας, ακόμη κι από την Ελλάδα! Και μπράβο για τον αθλητικό πολιτισμό που δίδαξαν με την συμπεριφορά τους. Τους πικράναμε, αλλά πρέπει να συνεχίσουμε όλοι μαζί! #pamepaok