Τουρκικός θρίαμβος για Γαλατά

2016-03-01T21:51:25+00:00 2016-03-01T21:51:25+00:00.

01/Mar/16 21:51

Την πρόκριση της στα προημιτελικά του Eurocup πανηγυρίζει η Γαλατασαράι μετά την πολύ άνετη επικράτηση της με 93-65 απέναντι στην Καρσίγιακα. Το παιχνίδι αναμενόταν αμφίρροπο, όμως η εντυπωσιακή εμφάνιση των παικτών του Εργκίν Αταμάν…

Την πρόκριση της στα προημιτελικά του Eurocup πανηγυρίζει η Γαλατασαράι μετά την πολύ άνετη επικράτηση της με 93-65 απέναντι στην Καρσίγιακα. Το παιχνίδι αναμενόταν αμφίρροπο, όμως η εντυπωσιακή εμφάνιση των παικτών του Εργκίν Αταμάν σε άμυνα και επίθεση απλούστευσε από πολύ νωρίς τα πράγματα.

Μετά το 67-64 του πρώτου αγώνα, η Καρσίγιακα είχε αποκτήσει μικρό προβάδισμα αφού στη σημερινή αναμέτρηση ήθελε είτε τη νίκη, είτε την ήττα με λιγότερους από τρεις πόντους. Τελικά δεν κατάφερε τίποτα από τα δύο και έτσι αποχαιρέτησε τη διοργάνωση γνωρίζοντας τον διασυρμό.

Ο Έρικ ΜακΚόλουμ (21π, 5ρ, 7ασ.) βρέθηκε σε τρομερή βραδιά και είχε για άξιους συμπαραστάτες τους Σιλμπ (17π, 5ασ.) και Λάσμε (13π, 7ρ). Για τους φιλοξενούμενους, ξεχώρισε ο Κένι Γκάμπριελ (18π, 3ρ) αλλά και ο Κόλτον Άιβερσον ο οποίος πλησίασε στο νταμπλ-νταμπλ με 9 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Η Καρσίγιακα κατάφερε επί της ουσίας να παρουσιαστεί ανταγωνιστική μόλις για ένα δεκάλεπτο (20-20) αφού στη συνέχεια η Γαλατά πάτησε γκάζι και… εξαφανίστηκε. Το επί μέρους σκορ 23-12 στη δεύτερη περίοδο χάρισε σημαντικό προβάδισμα στο ημίχρονο (43-32), με την εικόνα του παιχνιδιού να μην αλλάζει ούτε στο δεύτερο μισό. Η τρομερή ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι Τούρκοι οπαδοί έδωσαν τρομερή ώθηση στην ομάδα τους και το τελικό 93-65 ήρθε πολύ εύκολα.