Πρόκριση για Τρέντο, σώθηκε η Στρασμπούρκ!

2016-03-23T23:27:03+00:00 2016-03-23T23:27:03+00:00.

23/Mar/16 23:27

Την πρόκριση τους στα ημιτελικά του Eurocup πανηγυρίζουν οι Τρέντο και Στρασμπούργκ απέναντι στις Μιλάνο και Νίζνι αντίστοιχα! Οι δύο ομάδες, θα αναμετρηθούν μεταξύ τους με φόντο ένα εισιτήριο στον τελικό της διοργάνωσης…

Την πρόκριση στα ημιτελικά του Eurocup πανηγυρίζει η Τρέντο μετά την επικράτηση της με 92-79 στην έδρα της Μιλάνο! Οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι αξίζει να σημειωθεί πως αγωνίζονται για πρώτη φορά στη διοργάνωση, είχαν επικρατήσει και στο πρώτο παιχνίδι (83-73) αλλά δεν αρκέστηκαν στην υπεράσπιση της διαφοράς. Στα ημιτελικά θα αντιμετωπίσουν τη Στρασμπούργκ.

Εκπληκτική εμφάνιση πραγματοποίησε για λογαριασμό της Τρέντο ο Ντομινίκ Σάτον ο οποίος με 20 πόντους, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 3 κλεψίματα παίρνει απόλυτα δίκαια το βραβείο του MVP. Ο Αμερικάνος ωστόσο δεν ήταν μόνος του αφού οι Πασκόλο (17π, 7ρ), Τζούλιαν Ράιτ (13π, 4ρ) και Ποέτα (12π, 4ασ.) συνέβαλαν τα μέγιστα για να έρθει μία ιστορική πρόκριση.

Αντίθετα, η Μιλάνο η οποία για ακόμα μία φορά απογοήτευσε στις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις, είχε για μοναδικούς διακριθέντες τους ΜακΛίν (12π, 12ρ) και Μάτσβαν (13π, 5ρ, 4ασ.) και έτσι δεν κατάφερε να υπερκαλύψει τη διαφορά του πρώτου αγώνα.

Η Τρέντο φρόντισε να δείξει τις διαθέσεις της από την πρώτη κιόλας περίοδο όταν και ξέφυγε με +5 (24-19), προβάδισμα το οποίο κράτησε σταθερά μέχρι και τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (48-43). Στην επιστροφή των ομάδων από από τα αποδυτήρια, η Μιλάνο κατέρρευσε με αποτέλεσμα να δεχθεί επί μέρους σκορ 21-11 και επί της ουσίας να μείνει εκτός διεκδίκησης της πρόκρισης (69-54). Η διαδικαστικού χαρακτήρα τελευταία περίοδος κύλησε με τις δύο ομάδες να μην δίνουν ιδιαίτερη έμφαση στην άμυνα και το τελικό 92-79 να στέλνει την Τρέντο στα ημιτελικά για πρώτη φορά στην ιστορία της!

Σώθηκε στην δεύτερη παράταση η Στρασμπούργκ!

Σε ένα παιχνίδι το οποίο χρειάστηκε δύο παρατάσεις για να ολοκληρωθεί, η Στρασμπούργκ πήρε σπουδαία… ισοπαλία με 91-91 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Eurocup με συνδυασμό με την εκτός έδρας νίκη της με 94-85 στον πρώτο αγώνα.

Μαγική εμφάνιση πραγματοποίησε για λογαριασμό των Γάλλων ο Κάιλ Ουίμς με 35 πόντους (10/13 δίποντα, 5/15 τρίποντα), 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 0 λάθη σε 46 λεπτά συμμετοχής, την ώρα που τον βοήθησαν οι Φοφανά (10π, 9ρ, 4 μπλοκ) και Μπομπουά (17π, 5ασ.).

Από πλευράς Νίζνι, η οποία επιχείρησε την μεγάλη ανατροπή αλλά δεν την κατάφερε στα σημεία, ξεχώρισαν οι Ρουντ (26π, 8ρ), Μαχάλμπασιτς (20π, 10ρ) και Ίβλεφ (16π, 8ρ).

Οι Ρώσοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και οικοδόμησαν τη διψήφια διαφορά από το πρώτο κιόλας ημίχρονο στο τέλος του οποίου είχαν προβάδισμα +13 (45-32). Τα πράγματα φάνηκαν να απλοποιούνται όταν η διαφορά άνοιξε ακόμα περισσότερο προς το τέλος της τρίτης περιόδου (60-42), όμως το Στρασβούργο δεν είχε πει ακόμα την τελευταία του λέξη.

Με τον Κάιλ Ουίμς να σκοράρει κατά βούληση και τον Φοφανά να ελέγχει τις δύο ρακέτες, οι Γάλλοι μείωσαν στο 69-63 μόλις 2.25′ πριν το τέλος και είχαν αυτοί τώρα σκορ πρόκρισης. Το καλάθι του Μαχάλμπασιτς όμως σε συνδυασμό με το χαμένο σουτ του Μπομπουά διατήρησαν το σκορ στο 74-65, με το παιχνίδι να οδηγείται στο έξτρα πεντάλεπτο. Για ακόμα μία φορά, το Στρασβούργο έδειξε να εξασφαλίζει την πρόκριση αφού μείωσε σε 80-75 και 52″ να απομένουν, ωστόσο η τρίποντη βόμβα του Ρουντ (86-77) έστειλε ξανά τις δύο ομάδες σε έξτρα πεντάλεπτο.

Στο πιο κρίσιμο σημείο της αναμέτρησης, η ομάδα του Βενσάν Κολέ διέθετε τα απαραίτητα ψυχικά αποθέματα για να τρέξει επί μέρους σκορ 14-5 και να πάρει μία παλικαρίσια πρόκριση χάρη στο τελικό 91-91.