Έτοιμη για τελικό η Γαλατά!

2016-03-30T20:54:52+00:00 2016-03-30T20:54:52+00:00.

30/Mar/16 20:54

Σαφές προβάδισμα για την πρόκριση της στον τελικό του Eurocup εξασφάλισε η Γαλατασαράι μετά την εντός έδρας εύκολη νίκη με 89-75 απέναντι στη Γκραν Κανάρια! Ο Τσακ Ντέιβις πέτυχε ένα εντυπωσιακό νταμπλ-νταμπλ…

Σαφές προβάδισμα για την πρόκριση της στον τελικό του Eurocup εξασφάλισε η Γαλατασαράι μετά την εντός έδρας εύκολη νίκη με 89-75 απέναντι στη Γκραν Κανάρια! Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν θα ταξιδέψει την επόμενη εβδομάδα στην Ισπανία με σκοπό να υπερασπιστεί το +14 και να προκριθεί στον τελικό της διοργάνωσης.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στην ευχάριστη θέση να έχουν τους περισσότερους παίκτες σε καλή μέρα με τον Τσακ Ντέιβις να πραγματοποιεί εντυπωσιακό νταμπλ-νταμπλ με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ. Ο Αμερικάνος δεν ήταν μόνος αφού σημαντικές βοήθειες πρόσφερε και το δίδυμο των Μίτσοφ (15π, 4ρ, 6ασ.) και ΜακΚόλουμ (18π).

Αντίθετα, οι Ισπανοί έμειναν μακριά από τον καλό τους εαυτό και μόνο ο Άλεν Όμιτς κατάφερε να ξεχωρίσει με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο επί της ουσίας μόνο στο πρώτο ημίχρονο στο τέλος του οποίου οι Τούρκοι εξασφάλισαν μικρό προβάδισμα με 49-42. Στην επιστροφή των ομάδων από τα αποδυτήρια ωστόσο το γήπεδο… κατηφόρισε και η Γαλατά με όπλο την πολύ καλή της άμυνα έτρεξε επί μέρους σκορ 24-14 και άνοιξε τη διαφορά στο +17 (73-56).

Η Γκραν Κανάρια προσπάθησε να περιορίσει τη διαφορά της ήττας έτσι ώστε να αυξήσει τις πιθανότητες ανατροπής στον δεύτερο αγώνα, όμως είδε τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν ακόμα και με +19 (81-62) ακριβώς 5 λεπτά πριν τη λήξη. Το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες του Αΐτο Ρενέσες ήταν να μειώσουν στο τελικό 89-75 και να έχουν πολύ δύσκολο έργο στη ρεβάνς.