EuroCup: Δεν τα κατάφερε η “ελληνική” Χάποελ, έκανε “σεφτέ” η Τόφας! (photo-video)

2017-10-17T21:03:59+00:00 2017-10-17T21:03:59+00:00.

17/Oct/17 21:03

Την δεύτερη ήττα της σε ισάριθμα παιχνίδια και πρώτη εντός έδρας στο EuroCup, γνώρισε η Χάποελ Ιερουσαλήμ των Φώτη Κατσικάρη και Στράτου Περπέρογλου από την Μπουντούτσνοστ με 86-81.

Η ομάδα του Έλληνα προπονητή από το πρώτο ημίχρονο έδειξε ότι αμυντικά δεν βρισκόταν σε καλό βράδυ και οι Μαυροβούνιοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων (39-36).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν εφιαλτικό για τους γηπεδούχους καθώς είδαν την διαφορά να είναι συνεχώς πάνω από τους 10 πόντους (67-55) “πληρώνοντας” την κακή τους άμυνα. Στο τέλος το παιχνίδι όμως έγινε ντέρμπι, με τους παίκτες του κόουτς Κατσικάρη να προσπαθούν για την ανατροπή, χωρίς όμως να τα καταφέρουν και με την Μπουντούτσνοστ να κάνει το 2/2 στο EuroCup με 86-81.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Ιβάνοβιτς με 19 πόντους και 3 ριμπάουντ και ο Μπάροβιτς με 13 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ για τους γηπεδούχους ο Στράτος Περπέρογλου είχε 5 πόντους, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 18 λεπτά συμμετοχής.

Στο άλλο ματς που τελείωσε νωρίς η Τόφας έκανε “σεφτέ” στην φετινή διοργάνωση κόντρα στην Γκραν Κανάριας, την οποία κέρδισε εντός έδρας με 98-94. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι καθ’ όλη την διάρκεια του ματς και στο τέλος πήραν την νίκη με πρωταγωνιστές τον Αρσλάν που σημείωσε 21 πόντους και τον Κατζί με 19.

Δείτε εδώ πως διαμορφώθηκαν οι βαθμολογίες των ομίλων.