Με νίκη ξεκίνησε το Top-16 η Ούνικς του Πρίφτη, είχε κέφια ο Λάσμε!

2018-01-03T19:08:13+00:00 2018-01-03T22:37:32+00:00.

03/Jan/18 19:08

Με νίκη και μάλιστα στην παράταση ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Top-16 του EuroCup η Ούνικς Καζάν του Δημήτρη Πρίφτη. ”Θύμα” της η Βιλερμπάν, κυριάρχησε σε άμυνα και επίθεση ο Στεφάν Λάσμε.

Δύσκολο έργο είχε τελικά στην πρεμιέρα της στην φάση των ”16” η Ούνικς. Η ομάδα του Έλληνα τεχνικού υποδέχθηκε την Βιλερμπάν, την οποία και κέρδισε με σκορ  88-84.

Οι Γάλλοι αποδείχθηκαν σκληρός αντίπαλος, ειδικά στο τέλος. Η ρωσική ομάδα πήρε καλή διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο και έκλεισε με επί μέρους 22-15. Στο τελευταίο μέρος όμως είχαμε και πάλι ντέρμπι, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν ένα λεπτό πριν την λήξη. Ο Τζαμάρ Σμιθ έχασε μοναδική ευκαιρία να βάλει το νικητήριο καλάθι και αναπόφευκτα ήρθε η παράταση.

Το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο έγινε νευρικό και… άγονο, μιας και σε 4 λεπτά το επί μέρους σκορ ήταν στο 4-4! Στο τέλος όμως, η Ούνικς βρήκε τις λύσεις, η Βιλερμπάν… τα έχασε και το ματς πήγε στην πρώτη.

Για το θετικό ξεκίνημα της Ούνικς στον δεύτερο γύρο του EuroCup ευθύνεται σε μεγάλο βαθμό ο Στεφάν Λάσμε. Ο πρώην σέντερ του Παναθηναϊκού συνεχίζει τις καλές εμφανίσεις. Απόψε τελείωσε το ματς με 15 πόντους (4/9 δίποντα, 7/7 βολές), 3 ριμπάουντ και 4 κοψίματα!

Για τους ηττημένους, συγκλονιστικός με 20 πόντους ο Τζον Ρόμπερσον. Από κοντά και ο πρώην ”πράσινος” Έι Τζέι Σλότερ με 17, που όμως έκανε λάθος στην τελευταία επίθεση της ομάδας του, με το σκορ στο 86-84!

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 40-36, 62-51, 77-77, 88-84 (παρ.)