Η Ζενίτ πήρε τη ματσάρα απέναντι στη Λιέτουβος, εντυπωσιακός ο Μαυροκεφαλίδης

2018-01-03T20:06:34+00:00 2018-01-03T22:38:13+00:00.

03/Jan/18 20:06

Τρομερό ματς στην Λιθουανία, με την Λιέτουβος Ρίτας να προσπαθεί μέχρι τέλους για την ανατροπή, όμως η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης έκανε το ”διπλό”. Πρώτος σκόρερ των ηττημένων ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης.

Θέαμα πρόσφεραν απόψε Λιέτουβος Ρίτας και Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης. Οι δύο ομάδες ήταν εντυπωσιακές, έπαιξαν ωραίο μπάσκετ, διατήρησαν γρήγορο και επιθετικό ρυθμό στο ματς, όμως η λήξη βρήκε νικητές τους φιλοξενούμενους με σκορ 98-96.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την Λιέτουβος, όμως το δεύτερο δεκάλεπτο αποδείχθηκε καταστροφικό. Με επιμέρους σκορ 30-15, οι Ρώσοι ξέφυγαν στο σκορ. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν μοιρασμένη υπόθεση, όχι όμως και η τελευταία περίοδος! Εκεί, η ομάδα του Λουκά Μαυροκεφαλίδη ξεκίνησε την αντεπίθεσή της και με 31-24 κατάφερε να προηγηθεί (94-93), 37” πριν το φινάλε!

Όμως, 4/4 εύστοχες βολές της Ζενίτ και μία άστοχη επίθεση στο ενδιάμεσο, έκαναν μη αναστρέψιμη την κατάσταση και η νίκη πήγε στους φιλοξενούμενους.

Απίστευτα πράγματα από τον Κάιλ Κούριτς, που τελείωσε με 30 πόντους (3/6 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 9/9 βολές), 3 ριμπάουντ, μία ασίστ και ένα μπλοκ, σταματώντας στους 33 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης! Στους 23 ο Ντρου Γκόρντον.

Όσο για τον Έλληνα σέντερ, έμεινε στο παρκέ για 21 λεπτά και πρόλαβε να σκοράρει 22 πόντους (7/12 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/6 βολές), κατέβασε 2 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και είχε και ένα κλέψιμο. Ήταν πρώτος σκόρερ για την ομάδα του, όμως η εντυπωσιακή εμφάνιση δεν συνδυάστηκε με νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 41-47, 63-71, 96-98.