EuroCup: Κάνιχαμ και Μπούκερ “εκτέλεσαν” Λιέτουβος και Μαυροκεφαλίδη! (photo-video)

2018-01-10T22:31:34+00:00 2018-01-10T22:31:34+00:00.

10/Jan/18 22:31

Ολοκληρώθηκε η δεύτερη αγωνιστική της φάσης των 16 του EuroCup, με την Μπάγερν Μονάχου να κερδίζει με 81-68, την Λιέτουβος Ρίτας του Λουκά Μυροκεφαλίδη.

Από το πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς έδειξαν ότι είχαν καλό ρυθμό στην επίθεση και πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 42-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ουσιαστικά κρίθηκε ο νικητής αφού οι Βαυαροί με επιμέρους σκορ 20-13, αύξησαν το προβάδισμα τους στο +14 (62-48) και “αγκάλιασαν” την νίκη. Στο τέλος, οι Λιθουανοί δεν κατάφεραν να γυρίσουν το ματς και γνώρισαν δίκαια την ήττα.

Δείτε πως διαμορφώθηκε η βαθμολογία στους ομίλους του EuroCup!

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Κάνιχαμ με 18 πόντους και 3 ριμπάουντ και ο Μπούκερ με ισάριθμους πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Επίσης ο Μάτσβαν βοήθησε πολύ πραγματοποιώντας double double με 12 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης σημείωσε 9 πόντους με 4/11 σουτ και μάζεψε 4 ριμπάουντ σε 23 λεπτά συμμετοχής.

Σε άλλο παιχνίδι, η Ζενίτ κέρδισε άνετα με 95-84 την Τορίνο στην έδρα της, χάρη στην εκπληκτική εμφάνιση του Κούριτς που σκόραρε 28 πόντους με 6/8 τρίποντα, ενώ είχε ακόμα 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα της αγωνιστικής!