EuroCup: “Άγγιξε” το double-double ο Μαυροκεφαλίδης, νίκη με Μπούκερ για Μπάγερν! (video)

2018-01-17T22:47:24+00:00 2018-01-17T22:47:24+00:00.

17/Jan/18 22:47

Η Λιέτουβος Ρίτας παρά την πολύ καλή εμφάνιση του Λουκά Μαυροκεφαλίδη ηττήθηκα από την Τορίνο με 83-77, ενώ η Μπάγερν έκανε “πάρτι” με την Ζενίτ στο Μόναχο με 95-78!

Η Τορίνο με “όπλο” την επίθεση της και την έδρα “λύγισε” την ομάδα του Μαυροκεφαλίδη, κυρίως στην δεύτερη περίοδο όπου σημείωσε 30 πόντους και ανέβασε την διαφορά στο +18 (48-30). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν για την ανατροπή, μείωσαν αλλά τελικά δεν τα κατάφεραν και γνώρισαν την ήττα.

Κορυφαίος των νικητών ήταν, ο Βούγιασιτς με 21 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Πάτερσον που έκανε double-double με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ. Ο Έλληνας φόργουορντ από τους ηττημένους, παραλίγο να κάνει και αυτός double-double έχοντας 8 πόντους (1/9 σουτ), 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 23 λεπτά συμμετοχής.

Δείτε την βαθμολογία των ομίλων!

Στο άλλο ενδιαφέρον παιχνίδι, η Μπάγερν του Σάσα Τζόρτζεβιτς μπορεί στο πρώτο ημίχρονο να μην ήταν καλή κυρίως στην άμυνα (55-52), όμως στο δεύτερο εικοσάλεπτο δέχθηκε μόλις 26 πόντους και με τον Μπούκερ να κάνει “όργια”, πήρε μία -τελικά- πολύ άνετη νίκη.

Καλύτεροι για τους Βαυαρούς ήταν, ο Μπούκερ με 27 πόντους (10/14 σουτ) και 5 ασίστ και ο Μάτσβαν με 14 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της αγωνιστικής!