EuroCup: Μεγάλη νίκη της Ουνικάχα στην παράταση κόντρα στην “ελληνική” Ούνικς! (videos)

2018-10-23T23:06:27+00:00 2018-10-23T23:06:27+00:00.

23/Oct/18 23:06

Μία σπουδαία νίκη στην έδρα της, πήρε η Ουνικάχα Μαλάγα στην παράταση με 82-80 κόντρα στην Ούνικς Καζάν των Δημήτρη Πρίφτη και Κώστα Καϊμακόγλου, για το EuroCup.

Στο πρώτο ημίχρονο, το ματς ήταν ντέρμπι όμως οι Ανδαλουσιάνοι είχαν ένα μικρό προβάδισμα και πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 36-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη αντέδρασαν χάρη στην εξαιρετική τους άμυνα και γύρισαν το ματς, παίρνοντας εκείνοι το προβάδισμα με 52-48. Στην τελευταία περίοδο, το ντέρμπι καλά κρατούσε στο παρκέ και τελικά η Ουνικάχα Μάλαγα, με 2/2 βολές του Λεσόρτ έστειλε το ματς στην παράταση με σκορ 70-70.

Στο έξτρα πεντάλεπτο του παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι με την δύναμη της έδρας, αλλά και τις χαμένες 0/2 βολές του Χένρι στο τέλος, πήραν εντέλει την μεγάλη νίκη με 82-80, η οποία πανηγυρίστηκε έντονα.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Φερνάντεθ με 23 πόντους, 7 ασίστ και 3 ριμπάουντ και ο Μπράιαν Ρόμπερτς με 14 πόντους και 4/5 τρίποντα. Επίσης ο Κάιλ Ουίλτζερ, είχε 1 πόντο, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Από την Ούνικς Καζάν, ξεχώρισε ο Χένρι με 21 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ ο Κώστας Καϊμακόγλου σε 15 λεπτά συμμετοχής είχε, 1 πόντο, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 36-33, 48-52, 70-70, 82-80