EuroCup: Με το… δεξί στο 2019 η “ελληνική” Ούνικς! (videos)

2019-01-02T19:39:45+00:00 2019-01-02T19:39:45+00:00.

02/Jan/19 19:39

Η Ούνικς Καζάν του Δημήτρη Πρίφτη μπήκε με το… δεξί στο 2019 στο EuroCup, κερδίζοντας εντός έδρας την Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης με 68-67.

Από το πρώτο ημίχρονο ο αγώνας ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες συνεχώς κοντά στο σκορ και τις εναλλαγές στο προβάδισμα συνεχόμενες, με αποτέλεσμα το πρώτο μέρος να βρει την Ζενίτ προηγούμενη με 42-41.

Στο δεύτερο μέρος, το ντέρμπι καλά κρατούσε με τις άμυνες των δύο ομάδων να είναι εξαιρετικές και τελικά χάρη στην ποιότητα του ρόστερ της και στον Πιεράϊ Χένρι, η Ούνικς κέρδισε στο φινάλε με 68-67, αφού η Ζενίτε αστόχησε στο σουτ νίκης.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Χένρι με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα και ο Ετζίμ με 11 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ ο Κώστας Καϊμακόγλου σε 7 λεπτά συμμετοχής, είχε 6 πόντους με 2/3 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 41-42, 53-54, 68-67