EuroCup: Νέα κατοστάρα η Ούνιξ, στο φινάλε “λύγισε” ο σπουδαίος Περπέρογλου (videos)

2019-01-23T22:34:10+00:00 2019-01-23T22:52:16+00:00.

Kostas Giataganas

23/Jan/19 22:34

Eurohoops.net

Η Ούνιξ του Δημήτρη Πρίφτη και του Κώστα Καϊμακόγλου νίκησε για δεύτερη φορά εύκολα την Τσεντεβίτα, αυτή τη φορά στην Κροατία, στο φινάλε ο Ερυθρός Αστέρας του Στράτου Περπέρογλου γνώρισε την ήττα από την Βαλένθια στο Βελιγράδι. Τι έγινε στην 4η αγωνιστική του Top-16 και ποιοι έχουν προκριθεί.

Της Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Στο Βελιγράδι ο Ερυθρός Αστέρας του Μίλαν Τόμιτς κυνήγησε τη νίκη με την Βαλένθια χάρη στη μεγάλη εμφάνιση του Στράτου Περπέρογλου, ο οποίος ήταν κορυφαίος του παρκέ, με 26π., (10/18 σουτ), αλλά δεν μπόρεσε στο φινάλε να βάλει το… κερασάκι στην τούρτα, με την ισπανική ομάδα να φεύγει νικήτρια (81-82).

Στο 79-80 ο “Πέρπε” αστόχησε” σε τρίποντο, ο Ράγκλαντ έκανε το 81-80, αλλά ο Βαν Ρόσομ με λέι απ έκανε το 81-82 με 4” να απομένουν, με τον Έλληνα φόργουορντ να επιχειρεί να απαντήσει για τη νίκη, αλλά έκανε το μοναδικό του λάθος στην αναμέτρηση.

Ετσι η Βαλένθια παραμένει αήττητη (4-0) και σφράγισε το εισιτήριο των προημιτελικών, ενώ ο Ερυθρός έπεσε στο 1-3, με περιορισμένες ελπίδες πρόκρισης.

Στο Ζάγκρεμπ η Ούνιξ του Δημήτρη Πρίφτη πέρασε εύκολο απόγευμα κόντρα στην Τσεντεβίτα (83-100), ανεβαίνοντας στο 3-1 στον Η’ όμιλο, πρώτο σκόρερ τον Κολέσνικοφ (20π.), ενώ ο Κώστας Καϊμακόγλου μέτρησε 8π., 2ριμπ., 1ασ., 1λθ. σε 10:43”.

Στην επόμενη φάση πέραν της Βαλένθια βρίσκονται ήδη και οι Βιλερμπάν, Λοκομοτίβ Κουμπάν, Ανδόρα.

Οσο για την Μάλαγα των πρώην “ερυθρόλευκων”, πέρασε δια πυρός και σιδήρου από την έδρα της Λιμόζ (77-78) για να ανέβει στο 3-1, με κορυφαίο τον Ρόμπερτς (20π.), ενώ ο Ουίλτζερ πρόσθεσε 8π., ο Σερμαντίνι (7π.) και ο Ματίας Λεζόρ είχε 14π. και 8 ριμπάουντ.

Τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες των ομίλων του Top-16:

Ε’ όμιλος

Τρίτη 22/1
Μονακό-Παρτίζαν 68-71

Τετάρτη 23/1
Αλμπα Βερολίνου-Ρίτας Βίλνιους 87-85

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Αλμπα 3-1
2. Μονακό 2-2
3. Παρτίζαν 2-2
2. Ρίτας Βίλνιους 1-3

ΣΤ’ όμιλος

Τρίτη 22/1
Βιλερμπάν-Σκάιλαϊνερς Φρανκφούρτης 75-52

Τετάρτη 23/1
Λοκομοτίβ Κουμπάν-Ουλμ 88-76

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Βιλερμπάν 4-0*
2. Λοκομοτίβ Κουμπάν 3-1*
3. Ουλμ 1-3
4. Σκάιλαϊνερς Φρανκφούρτης 0-4

Ζ’ όμιλος

Τετάρτη 23/1
Ερυθρός Αστέρας-Βαλένθια 81-82
Λιμόζ-Μάλαγα 77-78

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Βαλένθια 4-0*
2. Μάλαγα 3-1
3. Ερυθρός Αστέρας 1-3
4. Λιμόζ 0-4

Η’ όμιλος

Τετάρτη 23/1
ΤσεντεβίταΟύνιξ Καζάν 83-100
Ανδόρα-Ζενίτ 86-74

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Ανδόρα 4-0*
2. Ούνιξ 3-1
3. Ζενίτ 1-3
4. Τσεντεβίτα 0-4

*Έχουν προκριθεί

Photo credit: KK Crvena zvezda twitter