EuroCup: Έχασε δικό του ματς και αποκλείστηκε ο Ερυθρός Αστέρας, προκρίθηκε η Άλμπα Βερολίνου

2019-01-29T22:59:15+00:00 2019-01-29T23:16:39+00:00.

29/Jan/19 22:59

Με δύο αναμετρήσεις ξεκίνησε η 5η αγωνιστική της φάσης των ”16” του EuroCup, με την Άλμπα Βερολίνου να παίρνει σημαντικό ”διπλό” και τον Ερυθρό Αστέρα να χάνει δικό του ματς στη Γαλλία. Όλα τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες.

Στο πρώτο χρονικά ματς της 5ης αγωνιστικής, η Άλμπα Βερολίνου έφτασε στην 4η νίκη της, μετά το ”διπλό” της στην έδρα της Μονακό με σκορ 75-61. Με το τέλος της τρίτης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι ήταν ήδη στο +13 (46-59), διαφορά που ουσιαστικά έδωσε και τη νίκη στην γερμανική ομάδα, αποτέλεσμα που εξασφάλισε και την παρουσία της στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Κορυφαίος για τους νικητές με 19 πόντους και 6 ριμπάουντ ο Ρόκας Γκιεντράιτις.

Στο άλλο ματς της βραδιάς, ο Ερυθρός Αστέρας πραγματοποίησε μία φανταστική τρίτη περίοδο (8-25), όμως η Λιμόζ απάντησε με τον ίδιο τρόπο στην τέταρτη περίοδο (24-11) και οι Γάλλοι πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στην φάση των ”16”, με τις δύο ομάδες όμως να μην συνεχίζουν στους ”8”.

Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως στο 38′ του αγώνα το σύνολο του Μίλαν Τόμιτς βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 64-71, όμως στη συνέχεια τα έκανε όλα λάθος! Άστοχη βολή του Ράγκλαντ, άστοχα τρίποντα, λάθη και 0-8 σερί που οδήγησε στο τελικό 72-71 και τον οδυνηρό αποκλεισμό.

Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές με 13 πόντους ήταν οι Αϊζάια Μάιλς και Τζέρι Μπουτσιέλε, με τον δεύτερο να κάνει νταμπλ νταμπλ με 13 ριμπάουντ. Κακό βράδυ για τον Στράτο Περπέρογλου, ο οποίος σε 19:33′ σκόραρε 4 πόντους, κατέβασε 5 ριμπάουντ και ήταν εκείνος που αστόχησε σε τρίποντο, με το σκορ στο 72-71 και το ρολόι στο -14”.