Μεγάλο πλεονέκτημα τα Γκραν Κανάρια!

2015-04-01T20:54:36+00:00 2015-04-01T21:42:20+00:00.

01/Apr/15 20:54

Με ένα σούπερ πρώτο δεκάλεπτο, πολλούς παίκτες σε καλή μέρα και τον Ουόλτερ Ταβάρες να είναι ο παίκτης του αγώνα, τα Γκραν Κανάρια του Αίτο Ρενέσες έφυγαν από το Καζάν με +13 και αβαντάζ για πρόκριση στο τελικό!

Ένα εκπληκτικό πρώτο δεκάλεπτο και ένα καλό τελείωμα στο 4ο ήταν αρκερό για τα Γκραν Κανάρια του Αίτο Ρενέσες να περάσουν νικηφόρα από το Καζάν (83-70) και μάλιστα να κληρονομήσουν ένα πολύ σημαντικό +13 που συνιστά μεγάλο πλεονέκτημα για τη ρεβάνς! Το επί μέρους σκορ στην εναρκτήρια περίοδο ήταν 26-11 για την Ισπανική ομάδα και μετά από αυτό οι φιλοξενούμενοι ποτέ δεν έχασαν το προβάδισμα.

Η Ούνιξ προσπάθησε να ανατρέψει την κατάσταση, αντέδρασε βελτιώνοντας κάπως την άμυνά της, αλλά με τον Κιθ Λάνγκφορτ να είναι εκτός λόγω τραυματισμού, τα πράγματα δεν ήταν απλά για την ομάδα του Πασούτιν. Η ομάδα από τους Κανάριους Νήσους είχε καλύτερα νούμερα σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού, βρήκε ικανοποιητικό σκορ από 7 παίκτες και 4 εξ’ αυτών τελείωσαν με διψήφιο αριθμό. Κορυφαίος όλων ο φοβερός Ουόλτερ Ταβάρες με 12 πόντους, 11 ριμπάουντ και κάποιες εκπληκτικές πάσες. Το δικό του παιχνίδι διαδραμάτισε καταλυτικό ρόλο στη νίκη της ομάδας του και το πλεονέκτημα ενόψει της ρεβάνς που θα διεξαχθεί σε μια ομάδα είναι σημαντικό.