EuroCup: Σπουδαία πρόκριση για Ούνικς με “σούπερ” Καϊμακόγλου! (videos)

2019-03-13T19:18:32+00:00 2019-03-13T19:18:32+00:00.

13/Mar/19 19:18

Η Ούνικς Καζάν του Δημήτρη Πρίφτη, κέρδισε στην έδρα της την Λοκομοτίβ Κουμπάν με 69-65 και προκρίθηκε με 2-1 νίκες, στα ημιτελικά του EuroCup.

Από το πρώτο ημίχρονο, ο αγώνας είχε χαμηλό ρυθμό και οι άμυνες πρωταγωνιστικό ρόλο, κάτι που βόλεψε την ομάδα του Έλληνα προπονητή, η οποία είχε σημαντικό προβάδισμα με 37-29.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Λοκομοτίβ επέστρεψε και με εξαιρετική άμυνα μείωσε σε 47-46 βάζοντας “φωτιά” στο παιχνίδι. Ο αγώνας εξελίχθηκε σε “θρίλερ”, με τον σπουδαίο Καϊμακόγλου στα 40′ δευτερόλεπτα να κάνει το σκορ 65-62 για την Ούνικς και τον Κουλάγκιν με 2/3 βολές να μειώνει σε 65-64.

Ο άστοχος απόψε Χένρι, με 2/2 βολές που κέρδισε έβαλε μπροστά στην ομάδα του με 67-64 (στα 22,9′) και ο ΜακΚόλουμ με κλέψιμο και 1/2 βολές, έδωσε ουσιαστικά την νίκη στην Ούνικς με 68-64 (στα 12,3′). Στα υπόλοιπα δευτερόλεπτα, τίποτα δεν άλλαξε δραματικά και οι γηπεδούχοι, πανηγύρισαν την πρόκριση με 69-65.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν,  ο Καϊμακόγλου με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο και ο Σμιθ με 9 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Από την αποκλεισμένη πλέον Κουμπάν, ξεχώρισε ο Τζόνσον με 15 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Πλέον η Ούνικς Καζάν του Δημήτρη Πρίφτη, ετοιμάζεται για τις μάχες των ημιτελικών του EuroCup με την εξαιρετική Βαλένθια.

Τα δεκάλεπτα: 10-16, 37-29, 47-46, 69-65