Ο Ράις και η Χίμκι στους τελικούς του Eurocup

2015-04-08T20:23:21+00:00 2015-04-08T23:11:01+00:00.

08/Apr/15 20:23

Ο Τάιρις Ράις, ο MVP του τελευταίου φάιναλ φορ της Ευρωλίγκας, είχε 28 πόντους για τη Χίμκι στη νίκη με 93-89 επί της Μπάνβιτ με τους Ρώσους να παίρνουν το εισιτήριο για τους τελικούς του Eurocup.

H Mπάνβιτ είχε κερδίσει το πρώτο ματς με έναν πόντο (93-92), αλλά η Χίμκι είχε τον απόλυτο έλεγχο της δεύτερης αναμέτρησης από το ξεκίνημα, ποτέ δεν έχασε το προβάδισμα μετά την πρώτη περίοδο και είχε διψήφια διαφορά πόντων (83-72) πέντε λεπτά πριν τη λήξη. Οι οικοδεσπότες κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ, όχι όμως και να βρεθούν σε απόσταση βολής. Ο Σάμι Μεχία είχε 25 πόντους για τη Μπάνβιτ, που προσπάθησε και έκανε το καλύτερο που μπορούσε στην πρώτη της συμμετοχή σε ημιτελικούς του Eurocup.