EuroCup: Μεγάλο διπλό για Γαλατά με double double του Όγκουστ! (videos)

2019-10-01T22:26:55+00:00 2019-10-01T23:18:31+00:00.

01/Oct/19 22:26

Ολοκληρώθηκε η πρώτη αγωνιστική ημέρα της σεζόν του EuroCup, την Γαλατασαράι και την Παρτιζάν Βελιγραδίου να πετυχαίνουν μεγάλα διπλά.

Στο παιχνίδι για τον τέταρτο όμιλο της διοργάνωση, η Γαλατασαράι φιλοξενήθηκε στην Ιταλία από την Τρέντο και από το πρώτο μέρος έδειξε τις… διαθέσεις της, αφού πετυχαίνοντας 32 πόντους στην πρώτη περίοδο, πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με 17 πόντους προβάδισμα (51-34).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ιταλική ομάδα αντέδρασε και παίζοντας εξαιρετική άμυνα και με συνολικό επιμέρους 17-9, μείωσε σε 60-51 και μπήκε ξανά στην διεκδίκηση της νίκης. Τελικά η Γαλατά, παρότι πέτυχε στο δεύτερο ημίχρονο μόλις 19 πόντους, πανηγύρισε το μεγάλο διπλό με 70-66.

Κορυφαίοι των Τούρκων ήταν, ο Χάρισον με 20 πόντους και 3 ασίστ και ο Ουίτινγκτον με 18 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Ζακ Όγκουστ που σε 25 λεπτά συμμετοχής, έκανε double double με 10 πόντους, 10 ριμπάουντ και 1 μπλοκ.

Παρτιζάν: Σπουδαίο διπλό με “σούπερ” άμυνα κόντρα στον Μπράμο!

Στο άλλο σημαντικό ματς βραδιάς, η Παρτιζάν Βελιγραδίου κέρδισε μέσα στην Βενετία την Βενέτσια του Μάικ Μπράμος με 66-63, χάρη στην άμυνα της και τον Τόμας που είχε 12 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Ο Έλληνας γκαρντ/φόργουορντ, ήταν ο καλύτερος της ομάδας του, έχοντας σε 28 λεπτά 12 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τεράστια έκπληξη από Γκντίνια στην Γερμανία

Επίσης μεγάλο διπλό “έκπληξη” πέτυχε η Γκντίνια μέσα στην Γερμανία, επί της Όλντενμπουργκ με 79-74 και τον Μπόστιτς να έχει 21 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της βραδιάς:

Τρέντο-Γαλατασαράι 64-70

Βενέτσια-Παρτιζάν 63-66

Μονακό-Ανδόρα 82-66 (Πρώτοι σκόρερ: Ο’ Μπράιαν 16 πόντους-Τοντόροβιτς 14 πόντους)

Λιέτουβος Ρίτας-Λοκομοτίβ Κουμπάν 92-86 (Μπέντζιους 27 πόντους 6/11 τρίποντα-Κουλάγκιν 19 πόντους)

Όλντενμπουργκ-Γκντίνια 74-78