EuroCup: Με “σούπερ” Ζήση πανηγύρισε την πρώτη της νίκη η Μπανταλόνα! (videos)

2019-10-08T23:05:30+00:00 2019-10-08T23:05:30+00:00.

08/Oct/19 23:05

Ολοκληρώθηκε η πρώτη ημέρα της 2ης αγωνιστικής του EuroCup, με την Μπανταλόνα να πετυχαίνει την πρώτη της νίκη με πρωταγωνιστή τον Νίκο Ζήση και τις Παρτιζάν Βελιγραδίου και Νταρουσάφακα να κερδίζουν εντός έδρας.

Για τον τρίτο όμιλο της διοργάνωσης, η Μπανταλόνα του Νίκου Ζήση φιλοξένησε στην Ισπανία την ιταλική Μπρέσια και κατάφερε με την άμυνα της και χάρη σε ένα πολύ καλό τέταρτο δεκάλεπτο, να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη στο φετινό EuroCup με 81-68.

Οι Ισπανοί μέχρι και την έναρξη της τελευταίας περιόδου, είχαν ένα μικρό προβάδισμα, αλλά σε εκείνο το σημείο με την άμυνα τους να κάνει την… διαφορά, πήραν το πολυπόθητο ροζ φύλλο αγώνα, με τον Έλληνα γκαρντ να ξεχωρίζει.

Ο Ζήσης σε 27 λεπτά συμμετοχής είχε 13 πόντους με 4/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ εξαιρετικός ήταν ο Πρέπελιτς με 24 πόντους, 5 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 1 μπλοκ. Επίσης καλός για τους νικητές ήταν, ο Όμιτς με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Νταρουσάφακα: Με την άμυνα για… “όπλο” πήρε μεγάλη νίκη

Στο άλλο παιχνίδι του τρίτου ομίλου, η Νταρουσάφακα φιλοξένησε στην Τουρκία την Ναντέρ και παίζοντας εξαιρετική άμυνα έκανε το 2/2 με 72-65.

Η τούρκικη ομάδα, στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα πήρε μία διψήφια διαφορά (23-13), την οποία δεν απώλεσε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης, με αποτέλεσμα να πανηγυρίσει μία πολύ σημαντική νίκη για την συνέχεια της ευρωπαϊκής της σεζόν.

Καλύτεροι για την Νταρουσάφακα ήταν, ο Τζόουνς με 16 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Χάμιλτον με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Παρτιζάν: Άνετη νίκη με εκπληκτικό Ζάγκορατς!

Σε εξαιρετική κατάσταση, βρίσκεται η Παρτιζάν Βελιγραδίου κερδίζοντας εντός έδρας την Τόφας με 93-80 και έκανε το 2/2 στον δεύτερο όμιλο του EuroCup, παίζοντας όμορφο μπάσκετ.

Οι δύο ομάδες στα τρίτα πρώτα δεκάλεπτα, ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ, όμως στην τέταρτη περίοδο οι Σέρβοι με εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 27-14, “σκότωσαν” την Τόφας και πανηγύρισαν την σπουδαία νίκη.

Κορυφαίος των νικητών ήταν, ο Ζάγκορατς με 26 πόντους (8/12 σουτ), 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ο Βελίτσκοβιτς με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Ουόλντεν με 12 πόντους, 7 ασίστ και 2 ριμπάουντ.