Προμηθέας: Πάλεψε, αλλά λύγισε κόντρα την Μονακό

2019-10-09T20:42:45+00:00 2019-10-09T22:35:40+00:00.

09/Oct/19 20:42

agravanis-promitheas-monaco

Ο Προμηθέας επέστρεψε από το -18, όμως δεν μπόρεσε να κάνει την ολική ανατροπή, με την Μονακό να φεύγει από την Πάτρα παίρνοντας τη νίκη με 77-74.

Η Μονακό πήρε το “διπλό” στην Πάτρα απέναντι στον Προμηθέα με 74-77 στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του EuroCup, με τους Πατρινούς να “πληρώνουν” το κακό τους πρώτο ημίχρονο.

Οι Γάλλοι είχαν βρεθεί ακόμα και στο +18, όμως οι παίκτες του Μάκη Γιατρά αντέδρασαν και επέστρεψαν, μειώνοντας μέχρι του τους 2 πόντους, όμως στο τέλος οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ψύχραιμοι και πήραν τελικά το θετικό αποτέλεσμα.

Για τον Προμηθέα ο Ντίλαν Ένις ήταν εκείνος που έκανε την διαφορά με 19 πόντους, ενώ για τον Προμηθέα ο Οκτάβιους Έλις είχε 17 πόντους.

Η εξέλιξη:

Γαλλικό… γκάζι μετά το 5’

Το ξεκίνημα του Προμηθέα στο παιχνίδι ήταν καλό, με τους Πατρινούς να βάζουν δύσκολα στους Γάλλους στα πρώτα λεπτά, όπως δείχνει και το 10-10 στο 5’. Παρόλα αυτά η Μονακό στα επόμενα λεπτά πάτησε γκάζι και έστειλε την διαφορά στους 8, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο με το υπέρ της 14-22.

Το -18 και η αντίδραση

Οι Μονεγάσκοι μπήκαν ακόμα πιο δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Προμηθέα να μην μπορεί να βρει λύση στην επίθεση. Η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 18 πόντους, στο 18-36, όμως οι Πατρινοί βρήκαν σφυγμό, πίεσαν στην άμυνα και με όπλο τους Αγραβάνη και Λίποβι μείωσαν, κλείνοντας το ημίχρονο στο 32-42.

Και πάλι μέσα στο παιχνίδι!

Τα πρώτα λεπτά έμοιαζαν με… διαγωνισμό τριπόντων, καθώς οι δύο ομάδες βρήκαν συνεχόμενα εύστοχα σουτ από την περιφέρεια, με το σκορ να γίνεται 42-52 (25’). Η ομάδα του Μάκη Γιατρά όμως ανέβασε και πάλι την πίεσή της και με ένα σερί 6-0 μείωσε στους 4 (48-52, 27’), όμως οι Γάλλοι αντέδρασαν και έστειλαν το παιχνίδι στους +9 (50-59, 29’), με το δεκάλεπτο να κλείνει τελικά στο 51-59.

Πλησίασε, αλλά δεν μπόρεσε την ολική ανατροπή

Ο Προμηθέας παίζοντας πολύ όμορφο μπάσκετ βρήκε λύσεις και μείωσε στους 3 με 58-61, όμως μια τεχνική ποινή και ένα αντιαθλητικό έφεραν ξανά την Μονακό στο +8 (58-66) και στην συνέχεια στους 11 (59-70, 36’). Ο Κασελάκης έδωσε ανάσα στην ομάδα του με το σκορ να γίνεται 65-70 (37’), ενώ ο Μπαμπ με ένα μεγάλο τρίποντο έκανε το σκορ 68-70 (38’), ένα μεγάλο σουτ του Κλέμονς έκανε το 68-72 (39’) με το παιχνίδι να πηγαίνει στην διαδικασία των βολών. Η Μονακό ήταν πιο ψύχραιμη, έβγαλε τις άμυνες και έτσι πήρε τη νίκη μέσα στην Πάτρα με 74-77.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ντίλαν Ένις με 19 πόντους και 3 τρίποντα ήταν εκείνος που έκανε την διαφορά για την ομάδα του.

Που κρίθηκε: Ο Προμηθέας “πλήρωσε” το κακό πρώτο ημίχρονο, με τους Πατρινούς να μένουν πίσω ακόμα και με -18.

Διαιτητές: Βιτκλίτσκι, Ρέιτερ, Ουντουάνσκι

Δεκάλεπτα: 14-22, 32-42, 51-59, 74-77.