Προμηθέας: Συνεχίζει με φόρα, σάρωσε -και- την Ανδόρα! (video)

2019-10-30T21:56:06+00:00 2019-10-30T22:45:33+00:00.

30/Oct/19 21:56

Μετά την Μπολονία, ήταν η ώρα της Ανδόρας να υποταχθεί στην ανωτερότητα του Προμηθέα, ο οποίος εμφανίστηκε ψυχωμένος και φεύγει από την Ιβηρική Χερσόνησο με την τέταρτη του νίκη σε πέντε αγωνιστικές.

Της Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Τσιμπήστε τον, γιατί δεν λέει να ξυπνήσει! Ο Προμηθέας άφησε τα διαπιστευτήρια του στην Ανδόρα, απέδειξε πως η νίκη επί της Μπολόνια δεν ήταν πυροτέχνημα, επικρατώντας των Ίβηρων με 91-81, αποτέλεσμα που τον εδραιώνει στις δύο πρώτες θέσεις του ομίλου!

Συγκλονιστική εμφάνιση από τον Κρις Μπαμπ (24 πόντοι με 7/11 τρίποντα), ενώ υπερπολύτιμη ήταν η συνεισφορά των Λίποβι (15 πόντοι με 5/8 τρίποντα), Χολ (10 πόντοι και 7 ασίστ) και Φίλερ (17 πόντοι).

Στην αντίπερα όχθη, οι 18 πόντοι του Μόσερατ δεν έφταναν στην Ανδορά προκειμένου να κάμψει την αντίσταση των παικτών του Μάκη Γιατρά.

Η εξέλιξη: Οι Πατρινοί μπήκαν με διάθεση να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμό στο ματς , καθώς έφτασαν σε σημείο να προηγηθούν μέχρι και με οκτώ πόντους (10-2 στο 4′), προτού οι γηπεδούχοι επιστρέψουν και ολοκληρώσουν την πρώτη περίοδο με μια ελάχιστη διαφορά.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο με ένα 13-3 σερί, χάρη κυρίως στον Λίποβι, όμως η Ανδόρα είχε και πάλι έτοιμη την απάντηση της. Το 31-23 της Ελληνικής ομάδας έγινε πολύ γρήγορα 31-31, ενώ οι Ίβηρες πήγαν και με το προβάδισμα στην ανάπαυλα (43-39).

Το -4 του 20′ έγινε -11 στο 22′ (50-39), όμως οι Πατρινοί δεν είχαν σκοπό να παραδωθούν αμαχητί.

Επέστρεψαν, κράτησαν σε απόσταση βολής τους γηπεδούχους και πήραν το προβάδισμα με μεγάλο σουτ του Κρις Μπαμπ (62-63 στο 29′), ενώ μπήκε στη τελευταία περίοδο με βραχεία κεφαλή (64-65).

To τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο έμελλε να είναι υπόθεση μιας ομάδας και αυτή ήταν ο Προμηθέας!

Οι παίκτες του Γιατρά έπαιξαν εντυπωσιακή άμυνα, την ώρα που στην άλλη πλευρά του παρκέ ο Έλλις -από κοντά- έκοψε και ο Μπαμπ -από μακριά- έραβε. Ο Χολ έβαλε τις τελευταίες πινελιές, ο Κρις Μπαμπ έδωσε την τελευταία μαχαιριά και οι Πατρινοί πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη με 91-81.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 43-39, 64-65, 91-81