Προμηθέας: Συνετρίβη στο Μονακό και έμεινε πίσω στη μάχη της πρωτιάς! (videos)

2019-11-13T21:35:51+00:00 2019-11-13T22:09:30+00:00.

13/Nov/19 21:35

Μια από τις χειρότερες βραδιές της σύντομης ευρωπαϊκής ιστορίας του έζησε ο Προμηθέας (5-2), ο οποίος γνώρισε βαριά ήττα με 80-59 μέσα στο Μονακό από την ομώνυμη ομάδα (4-3) και έχασε έδαφος στην διεκδίκηση της πρώτης θέσης του Α’ Ομίλου.

Πήγε για να ντυθεί… “πρίγκηπας”, αλλά εν τέλει έφυγε πληγωμένος από το Μονακό. Ο Προμηθέας, ο οποίος γνώριζε εξαρχής πως είχε κλειδώσει την θέση του στο Top-16 του EuroCup, πραγματοποίησε ιστορικά κακή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο και μοιραία γνώρισε την ήττα με 80-59 από την Μονακό, η οποία εξελίσσεται σε κακό του δαίμονα.

Ταυτόχρονα, η ομάδα του Μάκη Γιατρά έχασε την ευκαιρία να παραμείνει στην κορυφή του, καθώς η Μπολόνια, μετά την μεγάλη ανατροπή επί της Μακάμπι Ρισόν κρατάει πλέον την κατάσταση στα χέρια της.

Αγραβάνης (12 πόντους) και Κασελάκης (10 πόντοι) ήταν οι μόνοι που διασώθηκαν από πλευράς Πατρινών, την ώρα που ο Ντι Μποστ ήταν ο κορυφαίος των κορυφαίων για τους Μονεγάσκους, που αρχίζουν και επανέρχονται μετά το κακό τους ξεκίνημα.

Ο επόμενος αγώνας του Προμηθέα είναι προγραμματισμένος για τις 20/11, όταν και θα υποδεχτεί την Ουλμ στο κλειστό της Πάτρας (19:45).

Η εξέλιξη: Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν κάτι παραπάνω από καταστροφικό για τους Πατρινούς. Η Μονακό βρισκόταν ήδη στο 12-0 μετά από μόλις τρία λεπτά παιχνιδιού, ενώ τα δύο τάιμ-άουτ και οι φωνές του Μάκη Γιατρά δεν είχαν κανένα αντίκρισμα, μιας και οι παίκτες του μέτρησαν μόλις έξι πόντους στην πρώτη περίοδο, δίχως να πετύχουν ούτε ένα σουτ εντός πεδιάς (0/5 δίποντα, 0/8 τρίποντα, 6/8 βολές)!

Την ίδια ώρα οι γηπεδούχοι έκαναν πάρτι επιθετικά, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο +27 (33-6)!

Μετά από 11 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα αγώνα ο Δημήτρης Κατσίβελης πέτυχε το πρώτο καλάθι των Πατρινών, όμως η διαφορά είχε φτάσει ήδη τους 30 (39-8).

Όσοι περίμεναν ανάκαμψη της Αχαϊκής ομάδας διαψεύστηκαν πανηγυρικά, μιας και τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα. Οι Μονεγάσκοι συνέχισαν να πιέζουν στα 4/4 του γηπέδου, προηγήθηκαν μέχρι και με 35 πόντους (54-19), την ώρα που οι Πατρινοί έκλεισαν το ημίχρονο σουτάροντας 11 δίποντα και 15 τρίποντα, παρά το γεγονός πως δεν έβρισκαν στόχο από τα 6.75μ. ούτε με… αίτηση.

Ότι κι αν είπε ο Μάκης Γιατράς στην ανάπαυλα φαίνεται πως λειτουργήσε εν μέρει, καθώς οι παίκτες του έδειξαν σημάδια ζωής στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, κάνοντας ένα γρήγορο 8-0 σερί με κύριο εκφραστή τον Κασελάκη. Παρόλα αυτά οι Μονεγάσκοι διατήρησαν την υπεροχή τους, δεν ένιωσαν απειλή και έδωσαν διαδικαστικό χαρακτήρα στο υπόλοιπο της αναμέτρησης, προσφέροντας παράλληλα την ευκαιρία στον Γιατρά να ρίξει στα “βαθιά” τους φερέλπιδες Μαντζούκα και Μπαζίνα.

Που κρίθηκε: Όταν στην πρώτη περίοδο ενός εκτός έδρας αγώνα δεν καταφέρνεις να ευστοχήσεις ούτε σε ένα καλάθι εντός πεδίας, την ώρα που επιτρέπεις στην αντίπαλο σου να πετύχει 33 πόντους, δεν έχεις τύχη στην διεκδίκηση του αγώνα.

Παίκτης-κλειδί: Μπορεί ο τίτλος του πολυτιμότερου παίκτη της αναμέτρησης να πήγε στον Ντι Μποστ, όμως οι διακριθέντες των Μονεγάσκων ήταν πολλοί. Ο Κλέμονς “έβγαζε” μάτια σε άμυνα και επίθεση (15 πόντοι με 4 κλεψίματα), ο Λακόμπ προσέφερε μπόλικη ενέργεια στην αρχή του αγώνα (14 πόντοι και 5 ριμπάουντ), την ώρα που Νόρις Κόουλ άφησε πολύ θετικές εντυπώσεις στο ντεμπούτο του (11 πόντοι με 6 ασίστ και 2 κλεψίματα).

Tα δεκάλεπτα: 33-6, 54-21, 64-38, 80-59