EuroCup: Γαλατά για… φίλημα, Τσεντεβίτα για… ξεπλήρωμα! (videos)

2019-11-19T20:58:20+00:00 2019-11-19T22:32:48+00:00.

19/Nov/19 20:58

Γαλατασαράι και Τσεντεβίτα ήταν οι μεγάλες κερδισμένες της λειψής πρώτης μέρας της όγδοης αγωνιστικής του EuroCup.

Της Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Μπορεί η πρώτη αγωνιστική μέρα της όγδοης στροφής του φετινού EuroCup να ήταν περιορισμένη από πλευράς αγώνων (μόλις δύο) και δίχως Ελληνικό ενδιαφέρον, όμως έκρυβε μπόλικες συγκινήσεις. Η Γαλατασαράι του Ζακ Όγκουστ πέτυχε σπουδαία νίκη επί της πρωτοπόρου Μάλαγα του Αξέλ Τουπάν, ενώ η Τσεντεβίτα ξέφυγε από την τελευταία θέση του τρίτου ομίλου, έπειτα από την εντός έδρας νίκη με αντίπαλο την Μπρέσια.

Γ’ Όμιλος: Βρήκε την ευκαιρία και… χτύπησε η Τσεντεβίτα

Η οδυνηρή ήττα του πρώτου γύρου φαίνεται πως πείσμωσε για τα καλά την Τσεντεβίτα, η οποία μετά το 0-5 των πρώτων αγωνιστικών, πραγματοποιεί ένα αξιόλογο ντεμαράζ. Το σύνολο του Σλάβεν Ρίματς εκμεταλλεύτηκε το εντυπωσιακό δεύτερο δεκάλεπτο που πραγματοποίησε, κρατώντας τους φιλοξενούμενους μόλις στους έξι πόντους!

Η συνέχεια της αναμέτρησης ήταν πανομοιότυπη, με τον Μίλερ-ΜακΙντάιρ να κερδίζει τον Ντέιβιντ Μος σε μια άτυπη προσωπική σύγκρουση (13 και 10 πόντοι αντίστοιχα).

Δ’ Όμιλος: Νίκη-μισή πρόκριση η Γαλατά με απίστευτο τρίτο δεκάλεπτο

Έβγαλε ψυχή, βρήκε λύσεις παρά την απροσδόκητα μέτρια εμφάνιση του Ζακ Όγκουστ (5 πόντοι,2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα σε 21′) και κατάφερε να φτάσει σε μια σπουδαία νίκη που την φέρνει ένα βήμα πριν την πρόκριση στο Top 16. Η Γαλατάσαραϊ είδε την πρωτοπόρο Μάλαγα να φτάνει στο +13 μεσούσης της πρώτης περιόδου, όμως από εκείνο το σημείο και έπειτα έκανε μια επική αντεπίθεση. Έκλεισε το ημίχρονο μόλις στο -5 (34-39) και στην τρίτη περίοδο έκανε ένα επικό 33-8(!), φτάνοντας σε προβάδισμα 20 πόντων που δεν μπορούσε να μηδενιστεί παρά τους 33 πόντους των Ισπανών.

Κορυφαίος από πλευράς γηπεδούχων ήταν ο Γκρεγκ Γουίτινγκτον (18 πόντοι, 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα), ενώ εξαιρετικός ήταν ξανά ο Άαρον Χάρισον (16 πόντοι, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ).

Στον αντίποδα, δεν έφταναν οι προσπάθειες των Βατσίνσκι και Άνταμς (18 και 17 πόντοι αντίστοιχα).