Προμηθέας: “Έπαιξε” με την φωτιά, αλλά νίκησε την Ουλμ και μπορεί να ονειρεύεται! (videos)

2019-11-20T20:30:02+00:00 2019-11-20T21:40:44+00:00.

20/Nov/19 20:30

EURO CUP / ÐÑÏÌÇÈÅÁÓ ÐÁÔÑÁÓ - ÏÕËÌ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÁÍÄÑÅÁÓ ÁËÅÎÏÐÏÕËÏÓ / EUROKINISSI)

Kάθε άλλο πάρα εύκολο ήταν το βράδυ του Προμηθέα, ο οποίος δυσκολεύτηκε κόντρα στην Ουλμ του Γιάκα Λάκοβιτς, παίρνοντας εν τέλει τη νίκη με 82-77.

Της Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Μπορεί τα εύκολα να έγιναν (πολύ) δύσκολα, όμως ο Προμηθέας ήταν ικανός να κερδίσει ακόμα και τον κάκιστο -επί 35 λεπτά- εαυτό του! Οι Πατρινοί βρέθηκαν ξανά σε άσχημη μέρα, έφτασαν κοντά στο να γνωρίσουν την τρίτη σερί ήττα τους, όμως ένα ξέσπασμα στα τελευταία λεπτά τους έδωσε μια πολύ σημαντική νίκη με 82-77 επί της αξιόμαχης Ουλμ.

Για τους Πατρινούς, οι οποίοι διατήρησαν τις ελπίδες τους για την κατάληψη της πρωτιάς, εξαιρετικοί ήταν οι Χολ (13 πόντοι, 5 ασίστ και 4 κλεψίματα) και Έλις (10 πόντοι και 8 ριμπάουντ), ενώ πολύτιμη ήταν η συνεισφορά των Λίποβι (16 πόντοι με 4/9 τρίποντα) και Κασελάκη (14 πόντοι).

Στον αντίποδα, δεν έφτανε η τρομερή εμφάνιση του Ομπστ (20 πόντοι) αλλά και το double-double του Χέιζ (12 πόντοι και 11 ασίστ) για την ομάδα του γνώριμου μας Γιάκα Λάκοβιτς.

Η εξέλιξη: Οι Πατρινοί ξεκίνησαν… φουριόζοι. Πέντε σερί πόντοι έκαστος από τους Μπαμπ και Φίλερ έφερε τον Προμηθέα σε ένα γρήγορο +8 (10-2), ενώ ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Λίποβι ανάγκασε τον Λάκοβιτς να πάρει πολύ γρήγορα το πρώτο του time-out.

Οι παίκτες του πάλαι ποτέ παίκτη του Παναθηναϊκού “ξύπνησαν”, εκμεταλλεύτηκαν τις βεβιασμένες επιλογές του Φίλερ και δεν άργησαν να πάρουν εκείνοι το προβάδισμα (12-13 στο 6′). Σε εκείνο το σημείο ο Γιατράς έφερε στο παρκέ τον Κασελάκη, ο οποίος έδωσε τρομερή ενέργεια στην άμυνα, την ώρα που ο Λίποβι “σκότωνε” από μακριά στην άλλη πλευρά του γηπέδου.

Το πρόβλημα της πρώτης περιόδου στα ριμπάουντ (6 “δεύτερες ευκαιρίες” για την Ουλμ) εξαλείφθηκε, όμως η κάκιστη transition άμυνα των Πατρινών έδωσε το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να είναι άκρως ανταγωνιστικοί. Ο Μάκης Γιατράς έβαλε τις φωνές, οι παίκτες του άκουσαν και έτρεξαν ένα τρομερό σερί 13-0, φτάνοντας την διαφορά σε διψήφια τιμή (40-29), προτού ο Ομπστ πάρει το… “όπλο” του, οδηγώντας τους Γερμανούς σε δικό τους σερί που τους έστειλε στην ανάπαυλα με το -2 (42-40).

Η τρίτη περίοδος χαρακτηρίστηκε από συνεχόμενες εναλλαγές στο προβάδισμα, κάτι που αποτυπώνεται από το γεγονός πως οι δύο ομάδες μπήκαν στην τελευταία περίοδο όντας στην απόλυτη ισορροπία.

Οι Πατρινοί συνέχιζαν να παίζουν με την φωτιά, επιτρέποντας στην Ουλμ να προηγηθεί με τρίποντο του Ντραγκιτς, 4 λεπτά πριν το τέλος (69-70), Ένα μεγάλο σουτ του Λίποβι και μια εξαιρετική άμυνα του Χολ έδωσε σημαντική ανάσα στον Προμηθέα. Ο Κασελάκης συνέχισε να είναι κομβικός, ο Προμηθέας ξέφυγε με επτά πόντους (79-72), όμως η Ουλμ έφερε και πάλι την διαφορά στο καλάθι.

Με την διαφορά στους τρεις (80-77), ο Λίποβι αστόχησε σε τρίποντο, ο Έλις όμως πήρε το ριμπάουντ του αγώνα και ο Κασελάκης με 2/2 βολές τελείωσε την υπόθεση νίκη.