Προμηθέας: Πάλεψε αλλά γνώρισε “διπλή” ήττα στην Μπολόνια

2019-12-11T22:19:04+00:00 2019-12-11T23:36:24+00:00.

11/Dec/19 22:19

Ο Προμηθέας άντεξε όσο μπορούσε στην Μπολόνια, αλλά η ποιότητα της Βίρτους τον “λύγισε” (88-75). Ευκαιρίες στους μικρούς ο Μάκης Γιατράς και… εφηβική πεντάδα στο φινάλε, φαβορί για πρωτιά η παρέα του Τεόντοσιτς.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά πάλεψε στο “Παλαντόζα”, παρά το κάκιστο ξεκίνημα (14-0), στο τρίτο δεκάλεπτο ισοφάρισε, αλλά η Βίρτους των αστέρων και του Μίλος Τεόντοσιτς πήρε αυτό που ήθελε (νίκη και διαφορά), για να ανέβει στο 7-2 και να αποκτήσει τον πρώτο λόγο για την πρωτιά του ομίλου, μία στροφή πριν το τέλος.

Οι Πατρινοί που έχουν εξασφαλίσει εδώ και καιρό την πρόκριση πλέον με 6-3, ισοβαθμούν στη δεύτερη θέση με Μονακό και Ανδόρα, την οποία υποδέχονται την τελευταία αγωνιστική στην Πάτρα (17/12, 19:30), έχοντας κορυφαίους στην Μπολόνια Μπαμπ και Φίλερ.

Με νίκη κόντρα στην Ανδόρα ο Προμηθέας θα τερματίσει δεύτερος αν η Μονακό ηττηθεί από την Βίρτους στο Πριγκιπάτο και τρίτος αν επικρατήσουν οι Μονεγάσκοι στην αναμέτρηση που θα κρίνει την πρωτιά.

Εξέλιξη αγώνα

Το ξεκίνημα του Προμηθέα δεν ήταν απλά κακό, αλλά… ανύπαρκτο, καθώς οι Πατρινοί αδυνατούσαν να σκοράρουν και βρέθηκαν πίσω με 14-0 και πριν ο Φίλερ σπάσει το ρόδι (14-3, 6:30’’) είχαν 0/7 σουτ και 5 λάθη!

Πάντως, όταν ξύπνησαν οι παίκτες του Γιατρά, μάζεψαν γρήγορα τη διαφορά με τον Μπαμπ, ενώ ο Κατσίβελης “χτύπησε” στο φινάλε της πρώτης περιόδου (19-16)!

Ωστόσο και στη δεύτερη περίοδο η Βίρτους μπήκε δυνατά με σερί 8-0 (27-16, 12’) με τον Ουίμς, όσο ο Προμηθέας προσπαθούσε να μην ξεφύγει η απόσταση, κυρίως με τον Μπαμπ και τον Κασελάκη (44-35, 20’).

Η συγκέντρωση του Προμηθέα στο τρίτο δεκάλεπτο, ιδίως στην άμυνα, έφερε τα πάνω-κάτω και μαζί με την… έκρηξη του Φίλερ, το ροκάνισμα της διαφοράς και την ισοφάριση (51-51, 26’)!

Η ομάδα του Τζόρτζεβιτς απάντησε με ξέσπασμα χάρη στην ποιότητά της (65-57), αλλά ο Μαντζούκας στο φινάλε της περιόδου έδωσε ανάσα (65-59), που ήταν μόνο προσωρινή, αφού ο Τεόντοσιτς πήρε μπροστά για το 74-62 (33’).

Ο Μάκης Γιατράς έδωσε την ευκαιρία σε Μαντζούκα, Μπαζίνα, Καφέζα και Κουρουπάκη στην τελική ευθεία (82-73, 37’), τελειώνοντας το παιχνίδι με πεντάδα που είχε τέσσερις έφηβους και τον Κατσίβελη, όσο η Βίρτους καθάριζε την υπόθεση νίκη.

Η Βίρτους έχει την ποιότητα να έχει πολλές λύσεις κι αυτό έγινε, με τον Ουίμς (14π.) να τραβά το επιθετικό κουπί, ενώ αρκούσε το ξέσπασμα του Γκέινς (16π.), αλλά και του Τεόντοσιτς (8π., 7ριμπ.) για να πανηγυρίσει την 7η νίκη σε εννέα αγώνες στον όμιλο. Από πλευράς Προμηθέα ο Κρις Μπαμπ έως ότου κουραστεί ήταν εξαιρετικός (17π.), ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Φίλερ (20π.).

Που κρίθηκε

Ο Προμηθέας ξεπέρασε το κάκιστο ξεκίνημα (14-0) και με τη συγκέντρωσή του έφτασε να ισοφαρίσει στο 26’ (51-51), ωστόσο όταν η Βίρτους πάτησε γκάζι και βρήκε εύκολους πόντους από τον Τεόντοσιτς, πήρε διαφορά και καθάρισε το παιχνίδι.

Δεκάλεπτα: 19-16, 44-35, 65-59, 88-75.